Pregovori uz medijaciju Evropske unije i Sjedinjenih država završili su se bez rezultata. Predsjednik HDZ-a Dragan Čović prijeti bojkotom izbora, piše novinarka austrijskog “Standarda” Adelheid Wölfl u analizi koju prenosimo integralno.
Piše: ADELHEID WÖLFL
Format razgovora podsjetio je na pregovore na britanskom nosaču aviona “Invincible” tokom rata u BiH 1993. godine. I u to vrijeme pokušavalo se izolirati pregovaračke stranke kako bi oni bili dovedeni do kraja. I tada je bilo neuspješno, kao i sada: u nedjelju su propali pregovori o ustavnoj reformi u Bosni i Hercegovini, koje su ugovorili predstavnici Sjedinjenih Država i Evropske unije.
Sadržaj pregovora je bio izbor državnog Predsjedništva i izbor poslanika u Dom naroda. Ali, određene stranke nisu otišle u primorski grad jer su smatrale da je pogrešno raspravljati o pitanju izbornog zakonodavstva tokom prijetnji Milorada Dodika, lidera ultranacionalističkog SNSD-a, da će uništiti Bosnu i Hercegovinu.
Problem vjerodostojnosti
Dvoje pregovarača, Matthew Palmer kojeg je poslao Donald Trump i Angeline Eichhorst iz Evropske službe za vanjske poslove, već su izgubili kredibilitet kod bosanskohercegovačkih političara i diplomata, jer su prije nekoliko radili na razmjeni teritorija između Kosova i Srbije što bi za Bosnu i Hercegovinu značilo katastrofu.
Osim toga, tokom višemjesečnih pregovora postalo je očito da su primarno inicirani od strane hrvatske nacionalističke stranke HDZ, koju u institucijama Evropske unije podržava sestrinska stranka HDZ u Hrvatskoj. Godinama je HDZ u Bosni i Hercegovini svojom mogućnošću veta blokirao neke važne institucije, kao i desetine zakona u Federaciji BiH.
Poraz za Zapad
Sa ovom politikom opstrukcija, HDZ je želio ostvariti svoje ciljeve. Predsjednik HDZ-a Dragan Čović sada je nakon neuspjelih pregovora zaprijetio blokadom izbora u oktobru.
Austrijski politolog i stručnjak za Bosnu i Hercegovinu Vedran Džihić poziva na povratak evropskim normama u međunarodnoj politici prema Bosni i Hercegovini i na sankcionisanje Dodika. Sjedinjene Države su godinama donosile kaznene mjere, ali je Evropska unija neodlučna.
“Ako pustite da se Dodik tako izvuče, to je poraz za Zapad”, kaže Džihić, osvrčući se pritome i na ukrajinsku krizu. “Jer, to je više od smirivanja, vi dopuštate nasilničko ponašanje, nacionalizam i logiku militarizacije”.
(Priredio: S. BEGOVIĆ)