Naglašavaju da je poziv na dijalog u državnim institucijama o pitanjima koja “potpiruju” političke tenzije direktan alibi i pokriće Dodiku za otimanje državne imovine, odnosno ono što će BiH učiniti zemljom bez teritorija.
Evropska služba za vanjsko djelovanje (EEAS) pripremila je nacrt dokumenta kojim se razmatra pristup EU politike u Bosni i Hercegovini, a koji će se razmatrati na sjednici Vijeća EU za vanjske poslove 21. feburara.
U analizi dokumenta think tenk organizacije Democratization Policy Council sa sjedištem u Berlinu je istaknuto da autori zapravo štite politiku HDZ-a i SNSD-a.
Kako DPC navodi na Twitteru dokument koji je je predložilo EEAS zagovara nastavak politike koja nije uspjela bez ikakvog pitanja zašto nije uspjela.
“Opsjednutost EEAS reformom izbornog zakona očita je u cijelom radu; to je prvo konkretno pitanje koje se spominje, s neiskrenom i lažnom tvrdnjom da je ‘ključno poboljšati funkcionalnost i povesti zemlju naprijed na putu ka EU'”, pišu iz DPC-a.
Oni tvrde kako se u radu primijeti očigledan nedostatak analize, jer su interesi koje su oni naveli izravno u sukobu sa interesima uskog stranačkog kadra koji je u fokusu njihovih napora.
“EU je ponovo propustila priliku za poštenu reviziju politike, što jasno pokazuje opsjednutost EEAS reformom izbornog zakona. Rad je zamišljen kao sedativ državama članicama o kojih sve veći broj priznaje da je pogoršanje situacije u BiH izravna posljedica dugotrajnog neuspjeha politike EU”, napisali su iz DPC-a.
Dok se navode treće države, Srbija i Turska su predstavljene kao konstruktivne, dok je Hrvatska navedena kao da pomaže u usmjeravanju politike kao članice EU.
“Zagreb se agresivno zalaže za predsjednika HDZ-a Dragana Čovića čija prijetnja ometanja izbora (zajedno sa Dodikom) pokreće politiku EEAS.”
Zagreb se agresivno zalaže za predsjednika HDZ-a Dragana Čovića čija prijetnja ometanja izbora (zajedno sa Dodikom) pokreće politiku EEAS/Twitter
DPC tvrdi kako napori EU za cilj imaju pacifikaciju po svaku cijenu, uključujući smirivanje onih koji ugrožavaju mir i integritet BiH i dostojanstvo naroda. Pronalaženje modus vivendi, kako su kazali, među interesima “partnera vladajuće koalicije” ipso facto ide na račun BiH.
Iz DPC-a ističu da su u prijedlogu EEAS-a, koji navodno teži jačanju demokratije u BiH, potpuno zanemarani ono koji su pokazali da im je u interesu građansko društvo i država, kao naprimjer apelanti koji su dobili presude Evropskog suda za ljudska prava ili oni koji su davali konstruktivne prijedloge za izbornu reformu (Naša stranka).
Naglašavaju da je poziv na dijalog u državnim institucijama o pitanjima koja “potpiruju” političke tenzije direktan alibi i pokriće Dodiku za otimanje državne imovine, odnosno ono što će BiH učiniti zemljom bez teritorija.
“U slučaju da unilateralno preuzimanje nadležnosti državi od entiteta Republika Srpska bude implementirano, onda individualne restriktivne mjere trebaju biti razmotrene na osnovu ove odluke Vijeća (zamrzavanje imovine/zabrana putovanja fizičkim i pravnim licima)”, stoji u prijedlogu nacrta dokumenta Vijeću EU za vanjske poslove.
U tom kontekstu iz DPC-a ističu da EEAS jasno pokazuje da je spremna razmotriti sankcije Dodiku samo ako on bude implamentirao nezakonite odluke.
Također u prijedlogu dokumenta umanjuje se rizik od sukoba, citirajući predstavnike misije EUFOR-a te nastoje pomoći Dodiku da dobije koncesije, predsjedniku SNSD-a koji se imenom uopće ni ne spominje, prenosi Oslobođenje.
“Države članice imaju odgovornost, prema vlastitim građanima, da se direktno suoče sa zajedničkim neuspjehom EU u BiH, umjesto da budu zavedene samoopravdavajućim i intelektualno neiskrenim podneskom EEAS-a”, stoji u zaključku DPC-a.
14/ Despite "increasing war rhetoric, EUFOR Althea assesses that there is no immediate danger to the safe and secure environment and that most alarmist assessments are unlikely. However, recent incidents signal that the potential for local outburst of violence cannot be…"
— Democratization Policy Council (@DPC_global) February 14, 2022
SB