Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock poručuje sa Minhenske sigurnosne konferencije kako je ponašanje Milorada Dodika neprihvatljivo te kako ne može otkrivati svoje buduće poteze, ali da može reći da uskoro dolazi u region. Baerbock je na pitanje novinara N1 kazala kako Njemačka ima odgovornost prema Bosni i Hercegovini, ali i regionu Balkana.
“Ne smijemo zatvarati oči i okretati leđa Balkanu. Moram iskreno ovdje reći da je to bivša Vlada na čelu s kancelarkom Merkel to i radila. Imamo odgovornost prema Balkanu. Imamo odgovornost prema Bosni. Tamo su se u posljednjim decenijama desili najgori zločini i kršenja ljudskih prava. Naša je odgovornost da ne dopustimo da se uništi sve što smo dobro napravili tamo posljednjih godina. Ono što moram još reći je da ako mi napustimo taj prostor onda otvaramo prostor za angažovanje drugih strana, a to nije samo Rusija nego je i Turska”, kazala je Annalena Baerbock.
Izdate posebne instrukcije saradnicima za našu regiju
Baerbock je istaknula kako je izdala naputke svojim saradnicima da posebnu pažnju posvete našem regionu.
“Jedna od prvih stvari koje sam uradila kada sam postala ministrica je da sam jasno rekla da stvari koje radi Dodik nisu prihvtaljive. To je kršenje svega onoga o čemu smo se dogovorili. Moramo osigurati da ljudi tamo žive u miru i da nemamo nove podjele u region. Šta ja radim po tom pitanju? Ne mogu vam još uvijek to reći…ali mogu reći da ulažemo mnogo energije i moje ministarstvo radi na tome. Uskoro ću tamo otputovati i ponovo su ponoviti poruku da ćemo stajati vrlo blizu regionu”, istakla je ministrica Baerbock.
Govoreći o proširenju Evropske Unije njemačka šefica diplomatije je kazala da se mora biti vrlo jasno u tom procesu.
“Ne možemo samo reći evo osnovnih prava. A onda kada se govori o ulasku Sjeverne Makedonije i drugih da kažemo da mijenjamo mišljenje. Ako govorimo o odgovornom partnerstvu onda moramo biti pouzdani i sigurni partneri te pomagati građanima u regionu. Moramo podržavati zemlje koje idu demokratskim putem i dijele vrijednosti Evropske unije”, zaključila je Baerbock.
N1