Nakon što je bh. ministrica Bisera Turković uputila prosvjedno pismo državi Izrael o njihovom stajalištu o izbornoj reformi u BiH, zamjenik ministrice vanjskih poslova BiH Josip Brkić (HDZ BiH) kazao je kako to ne predstavlja stav BiH, nego vodeće bošnjačke stranke SDA.
Ministrica Turković je u prosvjednome pismu veleposlaniku Države Izrael Noahu Galu Gendleru napisala kako većina političkih stranaka ne podržava prijedloge izborne reforme koja bi dalje vodila nacionalnim podjelama.
No, potom je njezin zamjenik Josip Brkić nedugo nakon toga telefonski razgovarao s veleposlanikom Gendlerom, koji BiH nerezidentno pokriva iz Tirane.
“Prenio sam da demarš koji je upućen izraelskom veleposlanstvu u Albaniji ne održava službenu poziciju države BiH, nego jednostran pogled jedne političke stranke”, objavio je Brkić na svome Twitter profilu.
Today, during my phone call with 🇮🇱 Ambassador H. E. Mr. Noah Gal Gendler, I conveyed that the demarche sent to @IsraelinAlbania is not the official position of State of 🇧🇦, but the particular view of one political party! @BalkanIsr https://t.co/zAuk6f9Nno
— Josip Brkić (@JosipBrkicBiH) August 9, 2022
Pljušte optužbe sa svih strana
Nakon priopćenja koje je objavilo izraelsko veleposlanstvo, oglasile su se mnoge probošnjačke političke stranke i dužnosnici te stradalničke organizacije, a u kojemu pozdravlja prijedloge hrvatske strane u BiH o izbornoj reformi te navodi da smatra kako je “očuvanje uloge konstitutivnih naroda i njihova legitimnog političkog predstavljanja temelj opstanka i funkcioniranja države BiH”.
Zastupnik SDA u državnome Zastupničkome domu Parlamenta BiH Šemsudin Mehmedović optužio je nakon toga Državu Izrael da podržava “fašističke politike”, a Udruženje bošnjačkih logoraša optužilo je hrvatsku stranu u BiH za “nasilje, ratne z*očine i masovna zatočenja Bošnjaka za vrijeme rata”.
‘Armija BiH provela etničko čišćenje Hrvata’
Udruženje hrvatskih logoraša u BiH odgovorilo je kako je bošnjačka Armija BiH imala 331 mjesto zatočenja i logora za Hrvate u posljednjem ratu u kojima je bilo zatočeno 14.450 Hrvata, od čega su dvije trećine bili civili.
“Upravo je Armija BiH provela etničko čišćenje Hrvata u Travniku, Bugojnu, Varešu, Kaknju, Zenici, istočnom Mostaru, Jablanici, Konjicu i u tim gradovima se i dalje vrši pritisak kako bi se i mali dio povratnika iselio”, poručili su iz Hrvatske udruge logoraša u pismu koje su uputili veleposlaniku Države Izrael Noahu Galu Gendleru.