Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić izjavio je da je taj muzej inicirao, a Ministarstvo prosvjete prihvatilo, da se u okviru ekskurzija i rekreativnih nastava đaka u Srbiji ponovo vrati “obilazak mjesta stradanja, bojišta i gubilišta svih nedužnih civila stradalih na teritoriji bivše Jugoslavije”.
U emisiji „Crvena linija“ na N1, Ristić se nije složio sa mišljenjem kolege istoričara Edina Omerčiča da djecu ne treba voditi na mjesta stradanja u ratovima, jer su to, kako je rekao Omerčić, traumatični događaji.
„Bojim se da se ne uspostavi isti pristup kakav smo imali tokom 60-tih, 70-tih, 80-tih godina prošlog vijeka, kada smo dodatno traumatizovali zajednicu odlaskom i posjećivanjem mjesta u BiH, recimo na Kozaru, u Jasenovac, odakle su se djeca vraćala sa dodatnom mitologiziranom slikom prošlosti, dodatno traumatizovana“, izjavio je Omerčić.
Prema njegovim riječima, nakon takvih izleta „nismo uspjeli izaći iz tog kruga smrti“.
„Bojim se da bismo posjećivanjem mjesta tih stradanja, ponovili to negativno iskustvo. Nikako ne izlazimo iz tog tanatološkog kruga“, naveo je.
Ali, prema Ristiću, mjesta stradanja nisu mjesta mržnje. Muzej žrtava genocida predložio je da se u učenici ponovo vode na mjesta stradanja u okviru ekskurzija.
Stav Omerčića, naziva „neobičnim“.
„To je dosta neobičan stav. Evropska praksa je da se obilaze mjesta stradanja iz perioda Drugog svjetskog rata, ne da bi se ljudi traumatizovali, nego da bi se učili o tome šta ne treba činiti u budućnosti, u odnosu na ono što je činjeno u prošlosti“, kazao je.
I dodao:
„Kada govorimo o Muzeju žrtava genocida, to je specifična institucija u ovom dijelu Evrope sa više od 200.000 jedinica građe, institucija bez koje se ne može zamisliti istraživanje Drugog svjetskog rata i jugoslovenskog naslijeđa“.
Inicirali su predlog da se mjesta stradanja uvrste u program ekskurzija i rekreativnih nastava.
„Mi smo inicirali, i Ministarstvo prosvjete je to prihvatilo, da se u okviru ekskurzija i rekreativnih nastava đaka u Srbiji ponovo vrati obilazak mesta stradanja, bojišta i gubilišta svih nedužnih civila stradanja na teritoriji Jugoslavije, posebno žrtava genocida počinjenih nad Srbima, Romima i Jevreja na cjelokupnoj teritoriji Nezavisne države Hrvatske (NDH), ne samo na teritoriji Srbije, već cijele Jugoslavije, sa ciljem učenja, senzibilizacije, a nipošto stvaranja osjećaja mržnje“, naglasio je Ristić.
Kako je rekao, muzej je dao prijedloge.
„A na nastavnicima i školama je da spisak obogate svime što smatraju da je bitno da se to znanje obogati“, zaključio je.
Pogledajte emisiju Crvena linija:
N1