Iako o imenima ne govore mnogo, lista budućih funkcionera u javnosti je već uveliko poznata.
“Da ih je, recimo, bilo devet, ne bi bilo dovoljno – dakle, ja bih sam nadjačao devet ili deset, ali jedanaest je, ipak, bilo previše”, kazao je nakon izbornog poraza Bakir Izetbegović, lider SDA.
Mandat kojem se nadao drugom je otišao. Između želje i stvarnog rezultata stalo je više od 100 hiljada glasova. Dovoljno da ujedinjena opozicija zauzme mjesto u Predsjedništvu BiH, a zatim pomrsi konce i u parlamentarnim redovima. Jedna od tri nacionalne stranke prvi put će biti u sporednoj ulozi. Greške iz prethodnih mandata birači su skupo naplatili, pa povjerenje poklonili udruženoj opoziciji.
“Potpuni zamor sa SDA egzistencijom, ako tako mogu reći, a ne samo politikama. 27 godina korupcije, nepotizma, izgradnje sistema, ne samo duboke države nego dubokog sistema koji ide dublje od same države, ako tako mogu reći, jednostavno je došlo do razočarenja svih ljudi”, kaže za FTV politički analitičar Žarko Papić.
Iako je lider zakazao, stranka nije. No, uprkos odličnom izbornom rezultatu, vrata dobrih prilika su se zatvorila. Do parlamentarne većine prva je krenula Osmorka. Sama nema dovoljno mandata, pa je rješenje tražila u koaliciji. Za pregovaračkim stolom odredili pozicije, poželjne, neizbježne i izričito nepoželjne.
“SDA nije prihvatljiva za većinu. Na svim nivoima vlasti nije niko neizbježan. Na svim nivoima vlasti, ali na višim nivoima vlasti neizbježan HDZ”, tvrdi Nermin Nikšić, lider SDP-a BiH.
Ubrzo je prvi poziv upućen upravo HDZ-u, što je Dragan Čović bez oklijevanja prihvatio. Zajedno analizirali, pregovarali pa usaglasili programsku koaliciju. A, onda je HDZ još jednom pružio ruku SNSD-u. Išli istočno i južno, na adrese u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru, a na koncu sporazum potpisali u Parlamentarnoj skupštini BiH. Tri različita politička pravca u jednom. Iako potpuno suprotni, sada idu u istom pravcu. Ne kriju da je duga lista neusaglašenih tačaka, ali kažu da je u fokusu ono što može uspjeti.
“Naše opredjeljenje je da sarađujemo, da oko onoga oko čega se možemo dogovoriti dogovaramo, da radimo”, kaže Nikšić.
“Jedna nova poruka za BiH, jedno novo ohrabrenje i da pronađemo uvijek rješenje za svaki problem koji imamo”, tvrdio je Čović.
“Kockice su se posložile pa su za Osmorku bili prihvatljivi i svi oni uslovi, sve one stvari koje su ova dva koaliciona partnera predočila i počeli smo, zapravo, da dobijamo jednu novu vrstu političkog optimizma u BiH”, objašnjava politička analitičarka Tanja Topić.
Preokret na općim izborima zamijenio je uloge opozicije i djelimično vlasti. Stari – novi akteri i partneri HDZ i SNSD i u novoj koaliciji imaju dobro poznate zahtjeve. Izborni zakon, sporni projekti u RS-u. No, ispred je, barem za sada, dogovoreni program. Stranački interesi bi trebali ostati u drugom planu. Prvi potezi ukazuju na odlučnost i želju pravovremenog djelovanja.
“U ovom programu koji je za Federaciju potpisan, Osmorka – HDZ, relativno konkretno su navedene mjere za poboljšanje životnog standarda građana. Mislim da će procesi ići pozitivno”, smatra Papić.
Topić nije sklona pretjerano vjerovati tim obećanjima – kako navodi, ona su mahom u BiH ostajala mrtvo slovo na papiru
Bolje, konkretnije i rad u korist države obećala je novoformirana vlast. No, prije realizacije obećanog, slijedi raspodjela pozicija. Iako o imenima ne govore mnogo, lista budućih funkcionera u javnosti je već uveliko poznata. Nakon što su najbrže do sada imenovali predsjedavajuću Vijeća ministara BiH, čini se da će već u ovom mjesecu dovršiti posao i realizirati potpisano u zajedničkom sporazumu.
Sasvim je jasno da je Osmorka na velikom iskušenju kada su u pitanju izmjene Izbornog zakona u BiH po Čovićevim željama.
Nakon jučerašnjeg saopćenja NES-a i Stranke za BiH, članica Osmorke koje su se otvoreno pobunile protiv Dodikovog izbora Denisa Šulića za državnom ministra, jasno je kako Izetbegović i SDA iz prikrajka vrebaju svoju priliku…
SB