Njemački proizvođač Rheinmetall AG je u pregovorima sa Ukrajinom o mogućem izvozu svog najmodernijeg borbenog tenka Panter u tu zemlju, rekao je izvršni direktor Armin Papperger u intervjuu u četvrtak.
“Razgovaramo s Kijevom o izvozu Pantera”, rekao je Papberger njemačkom poslovnom dnevniku Handelsblatt, prenosi CNN, dodajući da je Ukrajina također zainteresirana za Lynx (Ris), najmodernije pješadijsko borbeno vozilo.
Papberger je rekao da su isporuke Pantera Ukrajini izvodljive u roku od “15 do 18 mjeseci”, dodajući da bi tenkovi mogli biti proizvedeni u Njemačkoj ili Mađarskoj.
Rheinmetall je također proizvođač borbenog tenka Leopard, koji su evropske zemlje nedavno dogovorile da pošalju u Ukrajinu, a očekuje se da će prvi tenkovi stići na proljeće. Kao i kod Leoparda, isporuku Pantera i Lynxa Kijevu bi morala odobriti njemačka vlada.
Papbergerove izjave dolaze u trenutku kada se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obratio čelnicima Europske unije u četvrtak u Briselu, ponovivši potrebu svoje zemlje za modernim tenkovima kako bi zaštitili svoje granice, dodajući da sigurna Ukrajina ujedno znači i sigurna Europe.
Rheinmetall je prošlog ljeta predstavio tenk Panter, na sajmu u Parizu, tvrdeći kako je to najjači tenk na svijetu. Prema njihovim tvrdnjama, Panter je još uvijek u razvoju, ali bi trebao zamijeniti njihov raniji tenk Leopard 2 i “predodređen je da promijeni pravila borbe na bojnim poljima budućnosti”.
Paperger je u istom intervju izjavio da je njemačka firma spremna da otvori fabriku za proizvodnju tenkova I u Ukrajini.
Zapadni avioni za Ukrajinu
S druge strane holandski premijer Mark Rutte rekao je u četvrtak da se razgovori o slanju zapadnih borbenih aviona Ukrajini odvijaju “iza zatvorenih vrata” odbivši komentarisati o mogućnosti da njegova zemlje pošalje spomenute avione.
“Ne mogu reći hoće li se to ikada dogoditi”, rekao je Rutte za RTL News na marginama sastanka s ukrajinskim predsjednikom u Briselu. “Ali to su diskusije koje se vode iza zatvorenih vrata. Tako da to nije nešto što možete raditi u javnosti.”
Holandija je bila na čelu zemalja koje se tvrde da su voljne razgovarati o slanju borbenih aviona Ukrajini. Pprošlog mjeseca, francuski predsjednik Emmanuel Macron je na konferenciji za novinare s Rutteom u Hagu rekao da “u principu ništa nije zabranjeno”.
“Ne kažemo ne”, rekao je Rutte. “Ni ranije, takođe nismo rekli ne drugim sistemima naoružanja. Čak smo donekle iskazali I spremnost… kada je u pitanju ova vrsta isporuka.”
On je ponovio svoj stav da Holandija “nema tabua” u vezi sa isporukom oružja, sve dok se ne prelazi “crvena linija” direktne konfrontacije NATO-a i Rusije.
N1