Crveno-narančasti oblak koji se pojavio na nebu iznad Turske prije potresa mnogi sada tumače kao nagovještaj strašnih događaja koji će uslijediti. No, radi se o dobro poznatom fenomenu.
Neobičan crveni oblak snimljen je na nebu iznad Turske dvije sedmice prije razornih potresa koji su pogodili tu zemlju i Siriju 6. februara.
Crveno-narančasta formacija snimljena je 19. januara, a fotografije i snimke preplavile su društvene mreže. Neki su ga protumačili kao nagovještaj strašnih događaja koji će uslijediti i iza sebe ostaviti gotovo 40 hiljada mrtvih.
Disfrute usted el panorama:
Turquía, 19 de enero del 2023. pic.twitter.com/T4sdbv0fXI
— Jaime Maussan (@jaimemaussan1) January 20, 2023
Oblak gotovo iste boje i oblika sada je snimljen na nebu iznad Argentine. Primijećen je 11. februara iznad argentinske provincije Čubut.
U pitanju je, ipak, prirodni fenomen koji je naučnicima dobro poznat. Radi se o naizgled nepomičnim oblacima koji se formiraju poput šećerne vate.
Često se javljaju iznad planina ili bilo kakvih većih prepreka, kada se vazduh pri sudaru sa stijenama za jakog vjetra uspinje i pritom hladi. Ako je vlažan, dolazi do kondenzacije i toplinske inverzije, pri čemu se kreira oblak. Taj vazduh istisnut će već postojeći vazduh na vrhovima, koji se potom spušta i u toj međuigri nastaje ovako nadrealan oblak.
Lenticular #cloud in Bursa, #Turkey. A surreal sight😮https://t.co/C8A0LnrhAr
— Auron (@auron83591234) January 19, 2023
Događa se da se ovakve formacije oblikuju čak i na manjim visinama, na preprekama koje je postavio čovjek – primjerice, iznad visokih zgrada. Jedino što ih čini “opasnima” jest to što stvaraju nestabilne uslove i turbulencije za letove avionom.
N1