Bišćane, lokalnu i kantonalnu vlast u Krajini uznemirila je informacija o gradnji pritvorske jedinice za migrante na području Privremenog prihvatnog centra Lipa. O tome je prvi govorio gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić koji je za N1 potvrdio da se gradi pritvorska jedinica i da lokalno vlast niko o tome nije obavijestio, niti je zatražio potrebne dozvole.
Iz Službe za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine u odgovoru za N1 su naveli kako se objekat gradi sredstvima Evropske unije i kako je namijenjen privremenom zadržavanju migranata, no kako oni nemaju nadležnost nad objektom. O ovom projektu informacije se medijima i javnosti daju na kašičicu, pa ni ministar bezbjednosti Nenad Nešić nije bio konkretniji.
“Ono što mogu da kažem jeste da postoji neki objekat koji se tamo radi. Objekat za detenciju, čiji je kapacitet 12 osoba. Mogu da kažem da taj objekat nije završen da nije u funkciji i da ne postoje nikakve osobe u tom objektu”, rekao je on.
Na upit N1 odgovorili su i iz Kancelarije Evropske unije u Bosni i Hercegovini. Tvrde, novoizgrađeni objekat projektovan je u skladu sa međunarodnim normama u oblasti migracija.
“Efikasna i humana politika povratka za one koji ne ispunjavaju uslove za međunarodnu zaštitu je od suštinskog značaja kako bi se osiguralo da oni koji ispunjavaju uslove mogu uživati blagovremenu procjenu njihovih zahtjeva, ali i da bi se održao kredibilitet i povjerenje javnosti u sistem azila”, naveli su.
Tvrde i kako je novi objekat u Lipi zaseban, potpuno odvojen, sa sopstvenim ulazom i osiguranim prolazom te namjenskim osobljem i jasnim Standardnim operativnim procedurama.
“Suprotno medijskim navodima, ovaj objekat će obezbijediti sigurnost i visoke standarde za osobe koje bi u tom prostoru trebalo da borave zadržane do 72 sata, dok čekaju da budu prebačene u Imigracioni centar u Lukavici (Istočno Sarajevo)”, kažu iz Delegacije Evropske unije j Bosni i Hercegovini.
Radove na novom obkektu izvodi Međunarodni centar za razvoj migracionih politika (ICMPD), kažu iz kancelarije EU. Iako su iz Službe za poslove sa strancima tvrdili kako nemaju nadležnost nad objektom, iz Kancelarije Evropske unije navodi kako će objekat biti predat u nadležnost upravo Službi za poslove sa strancima Ministarstva bezbjednosti BiH.
“Želimo jasno da istaknemo da će se novi objekat koristiti samo u konkretnim i zakonom definisanim slučajevima. Naravno, potrebe migranata će se i dalje zadovoljavati u savremenim prihvatnim centrima, nudeći smještaj sa zaštitom, vodom, sanitarnim i higijenskim uslovima, prehrambenim i neprehrambenim artiklima, uslugama primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, uključujući psihosocijalnu podršku, hitnu podršku i pomoć u zaštiti”, kažu u odgovoru za N1.
Iz Kancelarije navode i da je jedan od prioriteta EU je da osigura da migranti uživaju bolji i humaniji tretman u Bosni i Hercegovini, te da se ne ponove tragične scene kojima smo svjedočili u zimu 2020/2021. godine.
“Od 2018. godine naovamo, EU je dodijelila više od 100 miliona eura za podršku Bosni i Hercegovini u upravljanju migracijama, uključujući sredstva za uspostavljanje i vođenje sedam modernih prihvatnih centara. Od značajnih sredstava dodijeljenih Bosni i Hercegovini za upravljanje migracijama, samo je relativno mali iznos (jedan milion) dodijeljen za podršku politikama povratka”, kažu za N1.
N1