Srbija će od 1. srpnja doživjeti skok cijena cigareta, a sve zahvaljujući planu trošarina koji je odobren 2020. godine. Shema, koja će vrijediti do 2025. godine, predviđa da se početkom svakog srpnja i januara cigarete će poskupeti za 1,5 dinar, koliko odgovara povećanju specifične trošarine.
Nadalje, porez na duhanske prerađevine uključuje proporcionalnu naknadu od 33 posto koja će se pribrojiti postojećoj cijeni cigareta. Osim toga, porez na dodanu vrijednost (PDV) primjenjuje se povrh ove naknade. Zbog toga će pušači sada za svoju naviku duvana morati da izdvoje između 320 i 610 dinara. Od tog iznosa, umesto dosadašnjih 82,75 dinara po paketiću, sada će se u državni proračun slivati 84,25 dinara.
Nastavak ove prakse predviđen je za nastavak 2024. godine. To implicira da se očekuju dva dodatna povećanja cijena kako bi se Srbija uskladila s propisima EU. Do 2025. godine, umjesto dosadašnjih 70 eura za 1000 cigareta ili 1,4 eura po paklici, država mora zaraditi najmanje 90 eura za 1000 cigareta ili 1,8 eura po paklici. Dakle, otprilike za godinu i pol cijena cigareta bit će jednaka onoj u EU, primjerice u Njemačkoj.
Cijene elektroničkih cigareta su u porastu.
Pojedinci koji su se s tradicionalnih cigareta prebacili na e-cigarete neće biti izuzeti od najnovije korekcije cijena jer će promjena tečaja dinara po milimetru utjecati i na tekućinu kojom se puni uređaj. Utjecaj ove korekcije osjetit će i oni koji uživaju u nezapaljivom duhanu, trendu rasta popularnosti, kroz povećanje od otprilike 10 dinara po paklici zbog specifičnih korekcija trošarina. Vlada neće automatski povećati cijene, već će zahtjeve proizvođača odobravati od slučaja do slučaja.
Općenito, Srbija čini korake ka usklađivanju s propisima EU-a, posebice kada je riječ o cijeni cigareta. Međutim, u usporedbi s nekim zemljama poput Irske, gdje pakiranje može stajati i do 9 eura, cijene se ovdje ipak mogu smatrati visokima s obzirom na naše okolnosti. Valja napomenuti da ima i drugih zemalja u kojima je duhan znatno pristupačniji, a cijene se kreću u prosjeku od 3,5 do 5,5 eura. Jasno je da je trošarinski kalendar Srbije uglavnom napravljen po uzoru na ove zemlje, što pomaže u objašnjenju odstupanja u cijenama.
U nadolazećih godinu i pol dana, predviđa se da će pušači plaćati sve više cijene za svoje uživanje. Kao rezultat toga, razumno je predvidjeti da će do 2025. godine cijene duhanskih proizvoda u Srbiji biti na razini europskih cijena. Važno je napomenuti da “duhanske kompanije” ne podižu cijene jednostrano u siječnju i srpnju. Umjesto toga, povećanje cijena mora odobriti Vlada Srbije, što ovisi o zahtjevima pojedinačnih proizvođača.