HomeHRONIKA4 MJERE PROTIV RODITELJA DJEČAKA U*ICE IZ "RIBNIKARA"! Viši sud hitno reagovao...

4 MJERE PROTIV RODITELJA DJEČAKA U*ICE IZ “RIBNIKARA”! Viši sud hitno reagovao nakon NEOČEKIVANIH poteza

Roditelji 13-godišnjeg dječaka, koji se smatra odgovornim za tragični događaj u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, suočeni su s četiri sudska postupka. Kao rezultat ovih mjera zabranjena im je prodaja ili prijenos bilo koje imovine ili imovine.

Prošlo je više od dva meseca od tragičnog događaja u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru, gde je 13-godišnji dečak oduzeo živote devetoro vršnjaka i školskog čuvara. Dok javnost, razumljivo, razmišlja o budućnosti ovog mladog i nemilosrdnog nasilnika, protiv njegovih roditelja su pokrenuti pravni postupci. Ovi postupci uključuju ograničenja njihove sposobnosti upravljanja imovinom, uključujući nekretnine i financije.

Zbog dobi dječaka ubojice od 13 godina, on se ne može smatrati zakonski odgovornim i stoga ne može biti osuđen. Međutim, odvjetnici pojašnjavaju da postoji mogućnost da obitelji žrtava dobiju odštetu ako se otac ili majka proglase krivima. Kao privremenu mjeru, ocu i majci dječaka ubojice zabranjuje se prodaja bilo kakvih nekretnina ili pristup njihovim sredstvima.

Na prijedlog obitelji pogođenih tragedijom u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, Viši sud u Beogradu donio je privremenu mjeru. Važno je napomenuti da je ova mjera samo privremena i da je uvedena s namjerom da se olakša obeštećenje ožalošćenim obiteljima za gubitak njihovih najmilijih.

Novčana odmazda od oca počinitelja
Otac dječaka je od tragičnih događaja 3. maja uhapšen. Trenutno se protiv njega vodi kaznena prijava za teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti. Vjeruje se da je prekršio zakonske propise posjedovanjem oružja, kojim je potom izvršen masakr u školi.

Osim toga, sumnja se da je svog sina podučavao korištenju vatrenog oružja, te da ga je vodio sa sobom na streljane. Važno je napomenuti da Više javno tužiteljstvo u Beogradu trenutno provodi istragu zbog navoda o roditeljskom nemaru i zlostavljanju od strane oca maloljetnog napadača.

Prema odredbama Zakona o kaznenom postupku, pravo na imovinskopravni zahtjev imaju osobe koje su pretrpjele štetu.

Prema izvoru, obitelji su preuzele inicijativu i napravile koncept očeve imovine, koji je kasnije odobrio i sud. Odvjetnik koji zastupa oca dječaka koji je počinio zločin pokušao je argumentirati ovaj prijedlog, ali je na kraju odbijen. Zbog toga je donesena privremena mjera kojom se ocu zakonski zabranjuje prodaja, prijenos ili opterećenje bilo koje svoje nekretnine. Vrijedi napomenuti da je ovaj prijedlog dalo devet osoba koje su u incidentu ozlijeđene. Odlukom se ocu izričito zabranjuje sudjelovanje u bilo kakvim transakcijama koje uključuju njegovu nepokretnu i pokretnu imovinu kao pravog vlasnika.

Daljnjim ispitivanjem došlo se do saznanja da predmetni subjekt posjeduje stan, dio poslovnog objekta, te prijevozno sredstvo za putnike. Posljedično, zabranjeno mu je uključivanje u aktivnosti kao što je prodaja ili stavljanje te imovine pod hipoteku. Međutim, važno je napomenuti da se ovom presudom ne ometa korištenje navedenih nekretnina. Osim toga, važno je imati na umu da ova privremena mjera vrijedi samo do okončanja kriminalističkog istraživanja.

Po savjetu oštećenih, 7. srpnja je izrečena privremena mjera kojom je ocu zabranjeno raspolaganje novčanim sredstvima. Ova mjera je uvedena kako bi se osiguralo ispunjenje njihovih zahtjeva. Sud je odobrio ovu odluku i naložio Narodnoj banci Srbije da prebaci sredstva s očevog računa u depozit javnog izvršitelja.

Suprotno prvim pretpostavkama, sredstva o kojima se govori ne obuhvaćaju cjelokupno bogatstvo oca dječaka ubojice. Umjesto toga, oni se konkretno odnose na iznos potreban za pravni proces u vezi s imovinskim zahtjevom. Time se jamči da može ispuniti sve obveze u vezi s odštetom obiteljima žrtava. Vrijedi napomenuti da čak iu slučaju oslobađajuće presude za oca postoji mogućnost, navodi izvor, da obitelji ipak ostvare pravo na odštetu.

Prema izvoru, imovinsko-pravni zahtjevi rijetko se odobravaju u kaznenim predmetima, a pogođenim stranama obično se savjetuje da traže naknadu putem parnice. Važno je napomenuti da građanskopravna odgovornost obuhvaća širi raspon kaznenih djela od kaznene odgovornosti. Stoga, čak i ako je pojedinac oslobođen u kaznenom postupku, to ga ne oslobađa od potencijalne obveze naknade štete u parničnom postupku.

Nasuprot tome, naglašava da je, ako kazneni postupak završi presudom, potrebno osuditi oca da bi oštećenik dobio odštetu. Ako do te osude ne dođe, sud može oštećene uputiti na parnicu, slično kao što se događa sa situacijom majke.

 

Novčanu naknadu osigurala je majka mladog počinitelja
Protiv majke dječaka koji je počinio zločin trenutno se ne vodi nikakav kazneni postupak. Kako je ranije rečeno iz tužiteljstva, pokrenuta je preliminarna istraga kako bi se utvrdilo je li kriva za zlostavljanje i zanemarivanje djeteta. Sud je donio dvije odluke u vezi s majkom, kako su predložile obitelji žrtava. Dodatno, četiri osobe predložile su privremenu mjeru ograničenja raspolaganja imovinom.

Prema izvoru upućenom u slučaj, majka dječaka odgovornog za zločin posjeduje tri stana i jedno garažno mjesto. Naime, u isključivom je vlasništvu jednog stana i garažnog mjesta, dok u preostala dva stana ima 50 posto udjela.

Istragom je utvrđeno da je majka mladog nasilnika upisana kao suvlasnik na ukupno 20 parcela površine preko 100 ari. Ove parcele su zvanično upisane u katastar kao građevinsko i poljoprivredno zemljište, a nalaze se na području Paraćina i Niša. Osim toga, uključene obitelji utvrdile su da imaju 50 posto vlasničkog udjela u dvije zgrade u Paraćinu i Nišu. Važno je napomenuti da joj ova presuda ne zabranjuje korištenje tih nekretnina, već joj se zabranjuje sudjelovanje u bilo kakvim transakcijama prodaje koje ih uključuju.

Prijedlog je zajedno podnijelo ukupno 27 osoba koje su u rodbinskoj vezi sa žrtvama incidenta u školi na Vračaru. Uz to, sud je naložio i Narodnoj banci Srbije i javnom ovršitelju da prenesu i polože sva raspoloživa sredstva sa svojih računa u poslovnim bankama. Ovaj je prijenos trebao odgovarati iznosu koji su obitelji potraživale u građanskom postupku, a sredstva su trebala biti položena u polog pod nadzorom javnog ovršitelja. Kako bi olakšala prijenos svoje imovine na druge osobe, posjetila je više javnih bilježnika.

Na temelju dostavljenih informacija doznaje se da je majka putem punomoći ovlastila odvjetnika da izvrši darovanje svoje imovine, točnije da je prenese na svoju rodbinu. Osim nje, oko prijenosa imovine raspitivao se i otac dječaka. Zatražio je dovođenje javnog bilježnika u pritvor u koji je bio smješten zbog umiješanosti njegova sina u masovno ubojstvo. No, važno je napomenuti da je odlukom Višeg suda u Beogradu do daljnjeg zabranjeno svako otuđenje, prijenos ili prodaja imovine drugim osobama. Pogođene obitelji imaju obvezu pokrenuti parnični postupak protiv majke u roku od 37 dana. U suprotnom će se privremena mjera ukinuti.

 

Kako se određuje visina odštete?
S obzirom na to da oštećeni traže nadoknadu štete, usled duševnog bola izazvanog smrću bliskih osoba, sud je privremeno preneo u depozit javnog izvršitelja iznose novca koje je ocenio kao dovoljne za isplatu štete. Koliko je to zapravo novca? Istina je, da ne postoji striktno određeno pravilo, kao ni propisani iznosi.

“To se odmerava u svakom konkretnom slučaju u vezi sa članom 200 Zakona o obligacionim odnosima. Znaci za pretrpljene duševne bolove zbog smrti bliskog lica sud ce, ako nađe da okolnosti slučaja, a naročito jačina bolova i njihovo trajanje to opravdava dosuditi pravičnu novčanu naknadu a prilikom odlučivanja o zahtevu za naknadu nematerijalne štete kao i o visini njene naknade sud će voditi računa o značaju povređenog dobra i cilju kome sluzi ta naknadu”, objašnjava sagovornik.

U parničnom postupku članovi porodice se saslušavaju i onda sud procenjuje u svakom konkretnom slučaju koliko je to novca. Oni se saslušavaju na okolnosti bliskosti sa stradalima, kao i o visini njihovog bola izazvanog smrću žrtava.

Više od dva meseca od tragedije
U stravičnom zločinu koji je počinjen 3. maja trinaestogodišnji dečak je usmrtio 10 osoba i ranio još šest. Na licu mesta je stradalo osmoro učenika i školski čuvar, dok je devojčica preminula 15. maja od zadobijenih povreda. Istraga je odmah utvrdila da je dečak-ubica zločin do detalja planirao mesec dana, da je imao skice škole i spisak potencijalnih žrtava, pa čak i da su neki označeni kao “prioriteti”. Pošto nema napunjenih 14 godina, ubica ne može krivično da odgovara, ne može da bude u pritvoru niti da bude osuđen na zatvorsku kaznu, ali može na duže vreme da bude smešten u ustanovu zatvorenog tipa.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments