Njemački industrijalci duboko su zabrinuti zbog neizvjesne budućnosti Volkswagena, budući da sada razmišljaju o mogućnosti katastrofe bez presedana.
Tijekom prve srpanjske prezentacije svom menadžerskom timu, Tomas Šafer, novoimenovani direktor Volkswagenovog sektora masovnog tržišta, iznio je sumnje u budućnost tvrtke. Zabrinutost uprave proizvođača automobila iz Wolfsburga prvenstveno proizlazi iz visokih troškova proizvodnje, stalnog pada potražnje potrošača, povećane konkurencije i raznih drugih čimbenika na koje ukazuje britanski časopis Ekonomist.
Šafer je bez oklijevanja upozorio: “Došli smo do provalije”. Njegovo upozorenje ponovilo je osjećaje koje je 2011. izrazio Steven Elop, direktor Nokije, koji je, nedugo nakon što je preuzeo vodstvo tvrtke, situaciju Nokije, kao vodećeg svjetskog proizvođača mobilnih telefona, usporedio s “plamtećom naftnom platformom”. Dobro je dokumentirano da su, u slučaju Nokie, ova upozorenja i pozivi na buđenje bili uzaludni, jer je tvrtka na kraju propala, a njezino poslovanje s mobilnim telefonima kupio je i potom zatvorio Microsoft.
Je li moguće da se istaknuta matična tvrtka, njemački Volkswagen, koja nadzire još devet marki, suoči s usporedivim ishodom? Ako je tako, kakve bi bile implikacije za najveće europsko gospodarstvo? Dok se iznenadni kolaps Volkswagenove proizvodne infrastrukture čini malo vjerojatnim, s obzirom da je rangiran kao najveći svjetski proizvođač automobila u 2022. na temelju stvarne zarade.
Krajem srpnja službeno je objavljeno da je tijekom prvih šest mjeseci 2023. došlo do značajnog porasta prodaje, što je iznosilo povećanje od 18 posto, što je ukupno iznosilo 156 milijardi eura. Za usporedbu, konkurentske tvrtke BMW i Mercedes-Benz uspjele su ostvariti samo polovicu ovog prihoda. Unatoč tome, kako izvještava Economist, mogućnost katastrofe više nije nezamisliva, što navodi njemačke industrijalce na duboku zabrinutost zbog nepredvidivih vremena koja dolaze.
Prema Ifo Institutu za ekonomska istraživanja na Sveučilištu u Münchenu, indeks poslovnog povjerenja doživio je pad u srpnju, što je treći uzastopni mjesec pada. Istaknute osobe u njemačkoj poslovnoj zajednici identificirale su dodatne čimbenike koji doprinose prevladavajućem osjećaju nelagode. Ti čimbenici uključuju birokratske prepreke, zamršen geopolitički krajolik i utjecaj trgovinskih odnosa s Kinom.
Proizvođači automobila suočeni su s većim stupnjem ranjivosti na ove prepreke u usporedbi s drugim industrijama zbog istodobne potrebe za snalaženjem u više globalnih transformacija. To uključuje imperativ prijelaza njihovih vozila na električni pogon i prilagodbe zahtjevima modernog razvoja softvera. Oni unutar automobilskog sektora prepoznaju neizbježnost smanjenja ili zatvaranja određenih proizvodnih pogona, kao i sličnu sudbinu koja čeka brojne dobavljače, posebno one uključene u proizvodnju komponenti specifičnih za motore s unutarnjim izgaranjem i mjenjače, koji se ne koriste u električnim vozila.
Njemački automobilski sektor trenutno se bori s upornim izazovima koje predstavlja kinesko gospodarstvo. U prethodnim su desetljećima tri glavna njemačka proizvođača automobila uspjela iskoristiti brzu gospodarsku ekspanziju azijske elektrane. Značajno je da je tijekom druge polovice 2022. otprilike 40 posto njihove ukupne zarade proizašlo iz poslovanja u Kini. Međutim, sada doživljavaju štetne učinke značajnog financijskog poremećaja.
Zbog pada prodaje u Kini, Volkswagen je nedavno revidirao svoju globalnu projekciju isporuke prema dolje. Ova revizija prema dolje pripisana je zamršenom geopolitičkom krajoliku, koji ima potencijal pogoršati situaciju. Naime, kineski konkurenti aktivno šire svoje poslovanje na međunarodnoj razini, s posebnim fokusom na Europu. Dodatno, vrijedi spomenuti da je prošle godine Kina premašila Njemačku po izvozu automobila, izvezvši približno 3 milijuna vozila u usporedbi s njemačkih 2,6 milijuna.