Dok su sjedili u baru kraj Ulcinja u Crnoj Gori, na plaži je počela svirati himna bivše Jugoslavije “Hej Slaveni”. Emotivne reakcije na pjesmu bile su različite među posjetiteljima. Neki su bili dirnuti do suza, dok su drugi svoje negodovanje izrazili salvom uvreda i psovki.
Društvenim mrežama kružila je snimka plaže kod Ulcinja u Crnoj Gori na kojoj se svirala himna bivše Jugoslavije. Većina kupača stajala je nepomično, kao da dočekuje generala, i pozorno slušala himnu. Na kraju himne neki su pojedinci čak i zapljeskali.
Nasuprot tome, ima pojedinaca koji preziru spomenutu himnu i svoj prijezir izražavaju psujući je svaki put kad zasvira u baru. Nekoliko korisnika društvenih mreža javlja da je riječ o rutinskom događaju koji se održava u 18 sati. svakodnevno.
Zavrsetak “ radnog” dana na plazi Mojito.. u Ulcinju.. dnevno.. pic.twitter.com/XwS1Tvsdw1
— Bogdan Tanjevic (@BogdanTanjevic) August 3, 2023
Novosti:
Tržište nekretnina doživjelo je razdoblje brze ekspanzije nakon izbijanja pandemije COVID-19, no RGZ sada javlja da se nakon dvije godine tržište stabiliziralo. Inflatorni pritisci počinju jenjavati kako u Srbiji tako i u Europskoj uniji, što se na odgovarajući način odražava i na tržište nekretnina u Srbiji.
Tijekom drugog kvartala 2023. godine tržište nekretnina u Srbiji doživjelo je ne samo stabilizaciju već i blaži rast cijena stanova. Iz Republičkog geodetskog vijeća izvijestili su da je iznos novca potrošen za kupnju nekretnina dosegao 1,7 milijardi eura, što je 70 posto više u odnosu na drugi kvartal 2019. (prije pandemije) i 13 posto manje u odnosu na isti kvartal prethodne godine. Od ukupno 1,7 milijardi eura, značajnih 567,6 milijuna eura potječe s djelomično uređenog tržišta.
U Republici Srbiji, tržište nekretnina doživjelo je ukupno 30.548 kupoprodaja tijekom drugog kvartala 2023. To je porast od 18% u odnosu na prodaju prije pandemije u drugom kvartalu 2019., ali pad od 13% u odnosu na prodaju u drugi kvartal 2022.
Od ukupnih prihoda ostvarenih od nekretnina najveći udio čini prodaja stanova u iznosu od 962,3 milijuna eura. Kuće su iznosile 127,3 milijuna eura, a građevinska zemljišta 113,5 milijuna eura i poslovni prostori 94,1 milijun eura. Najmanji je udio poljoprivrednog zemljišta sa samo 54,4 milijuna eura prihoda.
Što se tiče načina plaćanja u prometu nekretnina, samo 7 posto svih nekretnina kupljeno je putem kredita, što je pad od 5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Naime, većina stanova kupljena je putem kredita, a ukupno 16 posto svih prodaja stanova financirano je na taj način.
Tijekom drugog tromjesečja 2023. godine u Beogradu je za kupnju nekretnina namijenjena suma od 871 milijun eura. Od toga je 596 milijuna eura posebno izdvojeno za stanove. Dodatno, grad Beograd dokumentirao je najveći broj kupoprodajnih ugovora, ukupno 7.548.
Najviše su cijenjeni stanovi u Beogradu, a najskuplji kvadrat prodan je za 9495 eura u naselju Beograd na vodi. Najveća suma novca potrošena je na stan od 344 kvadrata u Novom Beogradu, ukupno 2.011.273 eura. Najskuplja kuća, pak, prodana je za 4,802.000 eura na Savskom vencu. I na kraju, najviše je plaćeno parkirno mjesto 58.400 eura.