Tijekom ljetne sezone nije rijetkost naići na brojne slučajeve da nemarni roditelji nenamjerno ostave svoje dijete bez nadzora u vozilu na pržećem suncu. Posljedice takve nepromišljenosti mogu tragično dovesti do kobnih ishoda.
Tijekom vrućih ljetnih dana ključno je informirati vozače o mogućim opasnostima ostavljanja automobila parkiranog na suncu sa zatvorenim prozorima. Na primjer, ako je vanjska temperatura 24 stupnja Celzijusa, temperatura u automobilu može brzo eskalirati do 38 °C unutar samo 10 minuta. Nadalje, ako automobil ostane izložen izravnoj sunčevoj svjetlosti 30 minuta, temperatura u kabini može porasti do užasnih 50 stupnjeva Celzijevih.
Nakon određenog vremena mogu se zabilježiti temperature i do 80 stupnjeva na izloženim dijelovima unutrašnjosti vozila koji su izravno izloženi sunčevoj svjetlosti.
Očigledno je da je ostavljanje djece ili životinja u automobilu na suncu, makar i privremeno, neprimjerena i nesigurna odluka.
Tijelo djeteta, zbog svoje ograničene sposobnosti regulacije temperature, podložno je zagrijavanju puno bržim tempom nego tijelo odrasle osobe, dostižući tri do pet puta veću brzinu. Kada su izložena visokim vanjskim temperaturama, djeca su u opasnosti od brzog povećanja tjelesne temperature, što može dovesti do toplinskog udara. Zabrinjavajuće je primijetiti da čak i samo 15 minuta provedenih u pretjerano vrućem automobilu može rezultirati teškim oštećenjem mozga i bubrega.