HomeMAGAZINAko ste iskusili paralizu sna znate da je strašnija od noćne more:...

Ako ste iskusili paralizu sna znate da je strašnija od noćne more: Nisu demoni, a ni vanzemaljci, već prirodni fenomen koji vas štiti

Kada imamo neugodne snove, često se probudimo i shvatimo da je to bila samo zastrašujuća iluzija. Pojedinci koji su se susreli s paralizom sna svjesni su da ona nadilazi svaki zastrašujući san koji su mogli sanjati. Paraliza sna je često prijavljena pojava koju karakterizira privremeni osjećaj nepokretnosti i gubitka riječi koji se obično javlja nakon buđenja ili utonuća u san. Tijekom ovog susreta, pojedinci mogu posjedovati potpunu svijest i percepciju svoje okoline, ali se ipak mogu fizički nesposobiti za kretanje ili verbalnu komunikaciju.

Trajanje paralize sna obično se kreće od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, iako pojedinci koji je doživljavaju mogu percipirati dulji vremenski raspon. Ova pojava može biti popraćena dodatnim osjetilnim iskustvima, poput osjećaja pritiska u prsima, halucinacija ili osjećaja straha i panike. Halucinacije koje se manifestiraju tijekom paralize sna obično se nazivaju “budni snovi”.

Što je uzrok paralize sna?

Paraliza sna je fenomen koji se javlja kada pojedinac prolazi kroz nagli prijelaz u REM (Rapid Eye Movement) fazu sna ili iz nje. REM stadij karakterizira pojačana aktivnost mozga i pojava snova. Tipično, tijekom REM faze spavanja, tijelo doživljava mišićnu atoniju, stanje potpune opuštenosti mišića koje sprječava fizičke odgovore na podražaje iz snova. Međutim, u određenim slučajevima, kada se pojedinac probudi ili zaspi, mozak može prekinuti REM fazu, dok se atonija mišića zadržava neko vrijeme. Posljedično, to može rezultirati osjećajem paralize.

Paraliza sna je fenomen koji može pogoditi pojedince bilo koje dobi, iako je češća među adolescentima i mladim odraslim osobama. Nekoliko je čimbenika koji mogu pridonijeti pojavi paralize sna, uključujući neredovit ritam spavanja, osjećaj umora, povišenu razinu stresa i anksioznosti, kao i uzimanje određenih lijekova.

Paraliza sna općenito se ne smatra štetnom i obično nestaje spontano. Međutim, za pojedince koji se susreću s ovim stanjem, to može biti izuzetno uznemirujuće iskustvo. Ako se javlja često i remeti cjelokupnu kvalitetu vašeg sna, možda bi bilo preporučljivo potražiti savjet liječnika kako biste istražili potencijalne lijekove i tehnike za poboljšanje sna.

Znanje o njegovom postojanju potječe iz drevnih civilizacija.

Prema riječima stručnjaka, promatranje takvih pojava dokumentirano je duže vrijeme. To je vidljivo u mnoštvu priča i legendi koje su proizašle iz različitih kultura, a sve opisuju usporediv susret. Ti su se susreti često tumačili kao oblik đavolske invazije ili čak izvanzemaljske otmice.

Jedan značajan primjer koji se odnosi na paralizu sna prikazan je na renesansnom umjetničkom djelu koje je izradio švicarski slikar Henri Fuseli. Unutar ovog umjetničkog djela demon je prikazan kako sjedi na grudima žene.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments