HomeNOVOSTISVIJETALBANCI TRGUJU LJUDIMA, IMAJU RAZVIJENU KORUPCIJU I KRIMINAL! Nije bezbedna zemlja -...

ALBANCI TRGUJU LJUDIMA, IMAJU RAZVIJENU KORUPCIJU I KRIMINAL! Nije bezbedna zemlja – 40 organizacija traži samo jedno

Ukupno 40 organizacija ujedinilo se u pozivu da se Albanija ukloni s popisa sigurnih zemalja.

Danas je grupa organizacija za ljudska prava i aktivista sastavila i poslala otvoreno pismo britanskom parlamentu. U pismu se poziva na uklanjanje Albanije s popisa “sigurnih zemalja” u vladinom nacrtu zakona o ilegalnoj migraciji. Organizacije i aktivisti koji stoje iza pisma ukazuju na stalne borbe zemlje s problemima poput korupcije, trgovine ljudima i nasilja povezanih s bandama. Dodatno, u pismu se ističe prisutnost diskriminacije protiv marginaliziranih zajednica, uključujući one koji se identificiraju kao LGBTK, Romi i Egipćani.

U ponedjeljak je više od 40 organizacija potpisalo otvoreno pismo protiveći se klasifikaciji Albanije kao “sigurne zemlje”. Strahuju da bi takva kategorizacija rezultirala brzom repatrijacijom Albanaca u njihovu zemlju podrijetla bez obzira na njihove individualne zahtjeve za azil ili ljudska prava. Zahtjev je uslijedio nakon što je Međustranački odbor za unutarnje poslove zaključio u ponedjeljak kako postoji “malo dokaza” da su Albanci u opasnosti unutar vlastite zemlje i da im stoga nije potreban azil. Odbor je naveo podatak da je tijekom prve polovice prošle godine prihvaćeno 51 posto albanskih zahtjeva za azil. Međutim, zastupnici su također priznali da su neki tražitelji azila, posebice žene, žrtve trgovine ljudima i da im je potrebna zaštita.

Tijekom tog razdoblja, odbor je otkrio da je devet nacija, uključujući Njemačku, odbilo prihvatiti zahtjeve za azilom iz Albanije. Slijedom toga, pozvali su Ministarstvo unutarnjih poslova da pruži opravdanje za visoku stopu prihvaćanja u Ujedinjenom Kraljevstvu. Prema izvješću, 2022. više od četvrtine ljudi koji su prešli kanal malim čamcima bilo je iz Albanije. Podaci su također otkrili nagli porast broja Albanaca koji su u Ujedinjeno Kraljevstvo stigli ovom rutom, s 800 u 2021. na 12 301 u 2022. Neophodno je da Ministarstvo unutarnjih poslova pruži objašnjenje za porast zahtjeva za azilom i pruži rješenje problema.

Prema predstavnicima, Albanija je sigurna nacija. Trenutno nije uključena ni u kakav sukob i kandidat je za članstvo u Europskoj uniji. Odbor tvrdi da Ujedinjeno Kraljevstvo nema očitih razloga da rutinski prihvaća obilje zahtjeva za azilom od albanskih državljana.

U nastojanju da se suzbije ilegalna migracija, vlada je objavila da surađuje s Albanijom. Nedavno je premijer Rishi Sunak govorio u Kentu, glavnom ulazu u Englesku preko La Manchea, i izvijestio da je postignut napredak s njegovom strategijom za rješavanje pitanja migracija, ali da ima još posla za obaviti. Iako je postignut sporazum s Albanijom u vezi s repatrijacijom migranata, on nije značajno utjecao na odvraćanje ilegalnih prelazaka, jer je dosad vraćeno samo 1800 osoba.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments