Srbija jača savez sa Rusijom i Kinom, a u posljednje vrijeme se naoružava ruskim i kineskim ratnim avionima, dronovima i protuzračnim sistemima, prenose strani mediji povodom najnovije pošiljke naoružanja iz Rusije, napominjući kako se Srbija često optužuje za “zveckanje sabljama” i suradnju s Rusijom na destabilizaciji Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova.
Kako navodi agencija Associated Press, čije pisanje su prenijeli drugi mediji u svijetu, predsjednik Srbije je u ponedjeljak pohvalio najnoviju pošiljku oružja iz Rusije, uprkos strahovima na Balkanu da bi jačanje vojske u zemlji moglo dovesti do novih napetosti.
Vučić je prisustvovao vojnoj vježbi u blizini Beograda, u kojoj je korišten nedavno kupljeni protuoklopni sistem ‘Kornet’ za kojeg je kazao da je jedan od najboljih ovakvih sistema u svijetu.
“Kornet je važan odbrambeni alat za odvraćanje bilo koga od potencijalne agresije na našu zemlju”, rekao je Vučić.
AP ističe kako se Srbija često optužuje za “zveckanje sabljama i suradnju sa slavenskim saveznikom Rusijom na destabilizaciji susjedne Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova, bivše srbijanske pokrajine koja je proglasila neovisnost 2008”.
“Srbija se naširoko optužuje da je svojom nacionalističkom politikom izazvala krvavi raspad Jugoslavije 1990-ih. Zemlja se u posljednje vrijeme naoružava uglavnom ruskim i kineskim ratnim avionima, dronovima i protuzračnim sistemima”, piše AP u tekstu pod nazivom ‘Srbija pohvalila najnoviju pošiljku naoružanja iz Rusije’.
Podsjeća se kako je tokom proteklih mjeseci Rusija predala Srbiji 30 borbenih tenkova i 30 oklopnih transportera. Srbija je također nedavno kupila sofisticirane ruske sisteme protuzračne obrane Pantsir, kao i jurišne i transportne helikoptere i kineske dronove.
Iako formalno traži članstvo u Europskoj uniji, naglašava se u tekstu, Srbija je odbila uskladiti svoju vanjsku politiku s blokom od 27 zemalja te je umjesto toga ojačala savez s Rusijom i Kinom.
Vučić je u ponedjeljak rekao da Srbija “ostaje na europskom putu”, ali i dodao da će nastaviti “njegovati” svoje prijateljske veze s Rusijom i Kinom.
Da bi se pridružila EU, Srbiji je potrebna podrška svih zemalja članica EU, ali vlada je zadržala hladne odnose sa susjednom Hrvatskom, posljednjom novom članicom primljenom u blok.
Prema pisanju agencije AP, Hrvatska, koja je članica NATO-a, je u “mini utrci u naoružanju” sa Srbijom, te je nedavno dobila šest korištenih borbenih aviona MiG-29 iz Rusije i još četiri tog tipa iz Bjelorusije. Hrvatska je Vlada u novembru najavila kupovinu 12 borbenih aviona Rafale od Francuske.
N1