U slučaju da se NES odvoji od “osmorke” i udruži s SDA, tada im ne bi ni trebali drugi partneri iz “osmorke”. U drugoj varijanti, SDA bi morala osim NiP-a i NS-a čiji zastupnici su očigledno naklonjeni SDA , “pokupiti” i zastupnike SDP-a da bi sa svojim “privjeskom” POMAK-om imala većinu.
Današnja sjednica Skupštine Unsko-sanskog kantona pokazala je da “osmorka” u ovom kantonu, uprkos potpisanom sporazumu stranaka koji čine ovu koaliciju na svim nivoima, ne samo da ne funkcionira, nego je prema našim saznanjima iz pouzdanih izvora i ozbiljno uzdrmana.
Činjenica da su dvojica zastupnika Naroda i pravde i jedan zastupnik Naše stranke napustili današnju sjednicu Skupštine Unsko-sanskog kantona (USK) čime su odbili podržati Odluku o privremenom finansiranju USK i Odluku o visini premije jasna je poruka prije svega Narodnom evropskom savezu, ali i SDP-u koji s NES-om participira u aktuelnoj Vladi USK-a da NiP i NS u ovom kantonu ne “haju” za sporazum i “osmorku”.
No, kako saznajemo od izvora bliskih NES-u u toj stranci nemaju namjeru tolerisati ovakvo ponašanje, bilo da je ono svojevrsna “odmetnička” politika kantonalnih zastupnika NiP-a i NS, u odnosu na politiku njihovih centrala ili da je ono rezultat dogovora vrha ovih stranaka sa svojim zastupnicima u ovom kantonu.
U NES-u su spremni i izaći iz “osmorke” i ostaviti prohodan put ambicijama NiP-a i NS da u USK-a , ali i na drugim nivoima sebi traže nove partnere za formiranje parlamentarnih većina i izvršne vlasti.
“Mi ne želimo biti kočničari usvajanja prvenstveno odluka koje se tiču privremenog finansiranja od čega će vrlo brzo zavisiti isplate budžetskim korisnicima i socijalnim kategorijama stanovništva u USK-a. I stoga ukoliko NiP i NS imaju u vidu neko novo partnerstvo u USK-a i smatraju da mogu kvalitetnije i bolje voditi procese koji će omogućiti prvenstveno bolji život građana i bez blokada koje su do sada pravili oni koje oni i njihovi šefovi Elmedin Konaković i Edin Forto najviše kritikuju, mi im nećemo stajati na tom putu. Jer, današnja sjednica je pokazala da ‘osmorka’ u USK-a, a zahvaljujući NiP-u i NS ne funkcionira”, kaže naš izvor, piše KD1.
On dalje ističe da je apsurdno da su Konaković i Forto brži dogovor postigli s Miloradom Dodikom, predsjednikom SNSD-a i Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH, nego sa svojim zastupnicima u USK-a.
“Ukoliko Konaković i Forto ne stoje iza ovakvih odluka svojih zastupnika, neka to jasno kažu. S druge strane, ukoliko ti zastupnici smatraju da će na ovaj način moći otvoriti neki put nekoj svojoj ‘trgovini’ sa NES-om ili eventualnim ucjenama, poruka im je da to neće ići. Jer, nama nije stalo po svaku cijenu da budemo u vlasti, ali ako smo se već obavezali na sporazum u okviru “osmorke” mi smo ga do sada i poštovali. Od ovog trenutka na to nas ništa više ne obavezuje i već imamo nekoliko prijedloga za sazivanje najviših organa stranke da razmatramo ovo pitanje. Jasno i glasno poručujemo da nećemo biti taoci ničijih ucjena, nedobronamjernih ambicija i planova”, kategoričan je naš sagovornik koji je za sada želio ostati anoniman.
Podsjećamo, NES u Skupštini USK-a ima osam zastupnika, dok NiP ima dva, a Naša stranka jednog, a četvrti partner iz “osmorke” SDP ima tri zastupnika, dok Stranka za BiH ima jednog. S druge strane, SDA ima također osam zastupnika, DF ima tri, koliko ih ima i POMAK. Trideseti zastupnik u Skupštini USK-a je iz Laburističke stranke.
S obzirom na novonastalu situaciju i mogućnost “pucanja osmorke” u USK-a ne bi bilo iznenađenje da u tom kantonu dođe i do potpunog preokreta i da u vlast s SDA odu ili NES ili NiP i NS.
U slučaju da se NES odvoji od “osmorke” i udruži s SDA, tada im ne bi ni trebali drugi partneri iz “osmorke”. U drugoj varijanti, SDA bi morala osim NiP-a i NS-a čiji zastupnici su očigledno naklonjeni SDA , “pokupiti” i zastupnike SDP-a da bi sa svojim “privjeskom” POMAK-om imala većinu.
No, te kombinatorike sigurno bi promijenile i većine na drugim nivoima, no njih izvjesnima prave Konaković i Forto koji u slučaju USK-a od već sigurne “gotovine” prave “veresiju” i zbog samo njima znanih razloga “kockaju” se sa sporazumom i “osmorkom”.
O mogućnosti izlaska iz “osmorke” željeli smo čuti i zvaničan stav predsjednika NES-a Nermina Ogreševića, no on nije odgovarao na naše pozive.
SB