U Beogradu su vjerni obožavatelji Dine Merlina strpljivo satima stajali u redu kako bi osigurali ulaznice za njegov nadolazeći koncert u studenom. No, usred uzbuđenja, pojedini desničarski Telegram kanali počeli su kružiti pozivima da se bosanskom glazbeniku zabrani ulazak u Srbiju.
Osim toga, pokrenuta je internetska peticija koja je postala popularna, prikupivši nevjerojatnih 18.700 potpisa od 27. srpnja do vremena ove objave. Navodni razlog za ovu zabranu su navodne izjave Dine Merlina protiv srpskog naroda tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji. Važno je napomenuti da je sam glazbenik oštro demantirao mnoge od ovih optužbi i izjava koje mu se pripisuju. Što se tiče organizatora peticije, njihovi budući planovi ostaju nepoznati.
Za vjerne obožavatelje glazbe Dine Merlina, s kojima je ekipa Radija Slobodna Europa (RSE) imala priliku razgovarati dok su čekali priliku za kupovinu ulaznica za koncert, pozivi na zabranu nisu iznenađenje. Shvaćaju da će uvijek biti pojedinaca koji se protive njegovoj prisutnosti, ali radije odvajaju politiku i rat od uživanja u njegovoj glazbi. Ana Lozanov iz Beograda u intervjuu za Radio Slobodna Europa (RSE) izrazila je stav da se ono što se dogodilo u prošlosti ne može promijeniti. Petar Janjatović, glazbeni kritičar iz Srbije, ponovio je to mišljenje i komentirao pozive na zabranu. Janjatović je pozive na zabranu pripisao prevladavajućoj atmosferi animoziteta i dugotrajnom djelovanju propagande, ističući važnost nezaborava prošlosti.
Zahtjev za zabranom proruskih desničarskih Telegram kanala ubrzo je popraćen porastom prodaje ulaznica za inauguracijski koncert Dine Merlina 18. studenog. Ulaznice su potpuno rasprodane 26. srpnja, što je potaknulo internetsku peticiju koja se pojavila već sljedećeg dan. Ova peticija, zajedno s pozivom na zabranu, distribuirana je raznim proruskim desničarskim kanalima.
Popraćeni slikom Dine Merlina s natpisom “Nepoželjan” preko lica, anonimni autori objave dodali su i navodne izjave bosanskohercegovačkog glazbenika tijekom rata 1990-ih, izjave koje je on u više navrata oštro demantirao. Godine 2011., prilikom gostovanja u emisiji TV Prva “Večer s Ivanom Ivanovićem” prije svog prvog poslijeratnog koncerta, Merlin je izjavio: “Nikada nisam izražavao mržnju prema nikome.
Takav glagol ne postoji u mom leksikonu. Te tvrdnje su potpuno lažno i toliko toga što je o meni napisano tijekom godina je čista izmišljotina.” I 2011. i ponovno 2015. suočio se s reakcijom desničarskih skupina koje su zahtijevale da mu se zabrani ulazak u Srbiju. I koncerti održani 2011. i 2015. protekli su u najboljem redu, a Dino Merlin se zahvalio beogradskoj publici. RSE je zatražio izjavu od novinarskog tima Dine Merlina povodom poziva na zabranu koncerata. Međutim, u vrijeme objave nije stigao nikakav odgovor.
Zahvalnica Partizana zbog pomjeranja termina koncerta Prvi najavljeni koncert Merlina u beogradskoj Štark Areni našao se u fokusu javnosti i zbog preklapanja sa utakmicom Košarkaškog kluba Partizan i njemačke Albe. Bh. muzičar je pomjerio koncert za jedan dan, zbog čega mu se uprava beogradskog košarkaškog kluba javno zahvalila.
U saopštenju su naveli da se zahvaljuju Merlinu “na inicijativi koja je dovela do brzog i efikasnog rješenja na obostrano zadovoljstvo”. ‘Teret iz devedesetih kojeg bi svi trebalo da se oslobode’ Petar Janjatović, muzički kritičar iz Beograda i autor “EX YU Rock Enciklopedije” u razgovoru za RSE ocijenio je da su pozivi za zabranu posljedica propagande iz devedesetih. “Ovdje pričamo o muzici, ovdje pričamo u krajnjoj liniji o jednom ozbiljnom teretu i prtljagu iz tih devedesetih godina koga bi zaista morali svi da se oslobode”, rekao je Janjatović. On smatra da kultura i muzika “ne smiju da imaju nikakve granice”. “Nešto što je kultura, nešto što je muzika ne smije da ima nikakve granice”, rekao je u razgovoru za RSE Petar Janjatović, muzički kritičar iz Beograda.