DEVET europarlamentaraca iz političke skupine “Obnovimo Europu” (Renew) zatražilo je od EK-a da pozove Srbiju da se pridruži stajalištu EU o Rusiji u svjetlu agresije na Ukrajinu te da se Srbiji privremeno zamrznu pristupni pregovori s EU i ukine financijska potpora ako bi taj poziv ignorirala.
“S obzirom na nedavne događaje oko ruske agresije na Ukrajinu, duboko smo zabrinuti zbog situacije na zapadnom Balkanu, a posebno zbog očitog nepoštivanja obaveza Srbije kao zemlje kandidatkinje za članstvo u EU”, poručili su eurozastupnici u pismu upućenom predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i potpredsjedniku Josepu Borrellu.
U pismu s prvopotpisanim zastupnikom Europskog parlamenta iz Slovenije Klemenom Grošeljem, navodi se da bi se Srbija u sadašnjem trenutku trebala jasno opredijeliti prema ratu u Ukrajini.
“Srbija zadržava dvosmisleno stajalište”
U svom pozivu eurozastupnici ističu da je Srbija kao kandidatkinja za članstvo odbila uvesti sankcije Rusiji kao odgovor na agresiju, što je protivno odlukama koje su donijele članice, ali i kandidatkinje u procesu pridruživanja, prenose u subotu slovenski mediji.
Srbija, kako navode, godinama zadržava dvosmisleno stajalište o svojim stvarnim namjerama glede poštivanja obveza preuzetih u procesu pristupanja EU, a posljednjih godina jača suradnju s Putinovim režimom, posebno u oblasti energetike i vojske, tehničku suradnju. Slično je i s odnosima Srbije s Lukašenkovim režimom u Bjelorusiji od kojega je Beograd također dobio “velikodušne donacije u**jitog oružja”.
“Srpski mediji veličaju ruskog predsjednika”
Osim toga, Srbija je zadnjih godina nazadovala na više područja, kao što su vladavina prava, poštivanje ljudskih prava, sloboda medija i sloboda izražavanja, navode u pismu čelnicima EU eurozastupnici skupine Renew.
Isto tako, navode eurozastupnici u pismu, srpski mediji koji su pod kontrolom vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) “svakodnevno veličaju ruskog predsjednika, šireći lažne vijesti o EU i ruskoj agresiji u Ukrajini”.
Srbija ima pravo slijediti Putinov model ako to želi, ali mora jasno izraziti svoje namjere i prestati se pretvarati da ozbiljno teži članstvu u EU. Srbija može slobodno odlučiti u kojem smjeru želi ići, ali ne može se i dalje smatrati sugovornikom od povjerenja i ne može nastaviti primati pretpristupnu financijsku pomoć dok ne odluči, navodi se u pismu adresiranom na Von der Leyen i Borrella.
Index