U sjeni formiranja Federalne vlade na trenutke su finansijski problemi Vlade drugog entiteta. Nema rizika u poslovanju Republike Srpske s kineskim kompanijama, kaže premijer RS-a Radovan Višković. Dok opozicija tvrdi da je njegova nedavna posjeta Kini za cilj imala nova zaduženja, Višković dosljedno negira. Kaže da su fokus razgovora bila projektna ulaganja.
Dani prolaze, a nakon povratka delegacije RS-a na čelu s predsjednikom Vlade iz posjete Kini nema tematske konferencije za medije. Višković je u Kini razgovarao s predstavnicima više kineskih komapnija o mogućnosti ulaganja u Republiku Srpsku. Dok je Višković bio u Kini, opozicija je upozoravala da Vlada u Kini traži slamku spasa jer novca nema.
„Svaka investicija i svaki projekat može biti potencijalno rizik, a pogotovo ako uzimate sredstva za potrošnju, a ne za novu vrijednost. Ni s jednim kineskim partnerom nisam razgovarao na bazi budžetskog dijela i potrošnje već na bazi projektnog finansiranja sa što manjim kamatnim stopama“, tvrdi Višković.
Pojedini ekonomisti upozoravaju da saradnja s Kinom može biti opasna jer Kina nema toleranciju za nepoštovanje dogovorenog, što su na svojoj koži već osjetile neke zemlje. Predsjednik PDP-a Branislav Borenović navodi da nije dobro to što u Vladi nemaju potrebu da detalje dogovorenog u Kini otkriju javnosti.
„Činjenica da nismo dobili nikakvih podataka, da je premijer došao i nije napravio zvanično predstavljanje i odgovorio na pitanja kojih imamo jako puno, da nije napravio informaciju za sjednicu parlamenta, za Vladu, bar neki tematski pres“, kaže Borenović.
Napominje i da se Vlada okreće kineskom tržištu jer joj ponestaje drugih opcija, a naplata velikih dugova stiže ove godine.
„Imam osjećaj kao da se tu radi o nekom davljeniku koji traži bilo kakvu slamku spasa“, dodaje Borenović.
U SDS-u smatraju da je finansijski problem koji ima Vlada razlog zašto se umjesto o ekonomiji i stvarnim problemima ponovo nameću različiti zaključci u Narodnoj skupštini.
„Zarad onoga što njega najviše boli i žulja, a to je nedostatak finansijskih sredstava“, kaže Vukota Govedarica, poslanik SDS-a u NSRS-u.
RS ove godine mora da na ime ranijih kredita vrati oko 1,2 milijarde maraka. Entitetska vlast tvrdi da to predstavlja problem i da će obaveze biti ispoštovane bez opasnosti po budžet RS-a, piše Federalna televizija.