Prema ocjeni koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina, zaključeno je da je režim pod vodstvom Aleksandra Vučića u Srbiji stvorio okruženje u kojem ratni zločinci i njihovi pristaše nalaze utočište, zahvaljujući rasprostranjenosti nacionalizma u društvu.
Građanska Vojvodina je u priopćenju upozorila na govor Aleksandra Vučića 2007. godine u Skupštini Srbije. Vučić je u svom govoru Sabor nazvao “sigurnom kućom za Ratka Mladića”. Građanska Vojvodina ističe da je Vučićev način razmišljanja od tada ostao nepromijenjen, što sugerira kontinuitet u njegovom zločinačkom razmišljanju.
Tvrde da je najnoviji primjer prijava da je ravnatelj BIA-e Aleksandar Vulin, koji je označen kao “notorni ruski špijun” i koji je pod sankcijama SAD-a zbog sumnje u umiješanost u međunarodnu trgovinu drogom i oružjem te bliske veze s Putinom režima, uputio poziv dvjema studenticama u Sarajevu. Tim studentima prijeti potencijalna zatvorska kazna zbog obilježavanja doživotne kazne osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću na godišnjicu genocida u Srebrenici, koja se dogodila 11. srpnja. Vulin je ponudio mogućnost ovim studentima da nastave svoje školovanje u Beogradu, a troškove pokriva srpske države, odnosno građana Srbije.
Očekuje se da će Valentina Vujićić i Slađana Todić, nakon završenog školovanja na Akademiji za nacionalnu sigurnost u Beogradu, u Srbiji, pod Vulinovim vodstvom, postati perspektivne i ambiciozne ličnosti “srpskog svijeta”. Ova ideologija, ozloglašena po svojoj umiješanosti u stvaranje masovnih grobnica, izaziva zabrinutost oko potencijalnih uloga koje bi ovi pojedinci mogli preuzeti na ministarskim pozicijama ili čak kao Vulinovi nasljednici u BIA-i, ocijenila je Građanska Vojvodina.
Prema njihovim riječima, postupci Vučićevog režima ne bi trebali čuditi osim onih koji su neupućeni, neinformirani ili imaju zle namjere.
Građanska Vojvodina pitala je oporbene stranke koje sudjeluju u koordinaciji prosvjeda “Srbija protiv nasilja” hoće li na svoju listu žalbi uvrstiti apel da Srbija prestane pružati podršku pojedincima koji su počinili ratne zločine i onima koji ih simpatiziraju.
Postavljeno je pitanje hoće li se srpsko društvo konačno pozabaviti poznatom činjenicom da su nasilje, masovna ubojstva, ubojstva žena i sveprisutna agresija izravne posljedice nasilja koje je počinjeno u naše ime tijekom 1990-ih. To se nasilje proteglo od Vukovara, preko Dubrovnika, Prijedora, Sarajeva, Srebrenice, Đakovice i dalje.
Hoće li ustrajati kolektivna šutnja u pogledu pojedinaca unutar ove nacije koji su se, svojim prešutnim pristajanjem, učinili moralno nesposobnima, nesposobnima razlikovati temeljnu pravednost od temeljne zloće? Mlade žene koje emigriraju iz Sarajeva u Beograd žrtve su politike koja negira postojanje zločina i veliča one koji su počinili ratna djela. Izjavom se ističe imperativ sprječavanja propagiranja malignih nacionalističkih ideologija koje na takav način oblikuju umove mladih.
Kolektivni entitet poznat kao Građanska Vojvodina sastoji se od nekoliko organizacija posvećenih različitim aspektima građanskog angažmana. Među tim organizacijama su Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Centar za regionalizam, Građanska akcija Pančevo, Zelena mreža Vojvodine, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar za građanske vrednosti Subotica i Centar za interkulturnu komunikaciju. .