U zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji zbog promjene ocjene sinu predsjednika Zorana Milanovića iz četiri u pet i to po završetku nastavne godine kada su takve izmjene izričito zabranjene, stiže inspekcija, potvrdili su iz Ministarstva obrazovanja.
Naime, sve to nakon što je Milanovićeva supruga upozorila mailom direktoricu gimnazije na sve nepravilnosti u radu nastavnice matematike, šaljući mail sa službene adrese i tako je s pozicije moći utjecala na školu, a direktorica se pozicije moći uplašila pa dozvolila promjenu već zaključene ocjene, navodi Večernji list.
“Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi članom 73. propisano je da na osnovi praćenja i vrednovanja tokom nastavne godine zaključnu ocjenu iz nastavnog predmeta utvrđuje nastavnik nastavnog predmeta, a zaključna ocjena za svaki nastavni predmet utvrđuje se javno u razrednom odjelu na kraju nastavne godine”, poručili su iz Ministarstva obrazovanja.
Pravilnikom o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi propisano je da je zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta rezultat ukupnoga procesa vrednovanja tokom nastavne godine, a izvodi se temeljem elemenata vrednovanja.
Prva dama nedvojbeno nije smjela tako reagirati s time se složio i sam predsjednik Milanović, kazavši da je on sin da bi takvoj mama zamjerio, a šteta koju je svojom reakcijom izazvala kao bumerang se odbila jedino njenom vlastitom djetetu o glavu.
Štetu je svojim postupkom nedvojbeno prouzročila i sama direktorica, koja se bez sumnje uplašila za svoju radnu poziciju jer prva dama ipak može mnogo i tako na koljena bacila ugled Klasične gimnazije, navodi list.
Iako mama Milanović upozorava na greške koje su se dogodile i propuste u školi koja je trebala organizirati zamjenu da se nadoknadi gradivo, nije u pravu kada govori da zakljucna ocjena proizlazi iz aritmetička sredine, dodaje se u tekstu.
“Definirano je da zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta na kraju nastavne godine ne mora proizlaziti iz aritmetičke sredine upisanih ocjena, naročito ako je učenik pokazao napredak u drugom polugodištu. Što se tiče mogućnosti promjene zaključene ocjene, navedenim Zakonom definirano je da učenik ili roditelj koji nije zadovoljan zaključenom ocjenom iz pojedinog nastavnog predmeta ima pravo u roku od dva dana od završetka nastavne godine podnijeti zahtjev nastavničkom vijeću radi polaganja ispita pred komisijom”, jasni su iz Ministarstva obrazovanja.
Klix