Da li je glasanjem u Generalnoj skupštini UN-a za suspenziju Rusije iz Savjeta za ljudska prava, Srbija ustala sa jedne stolice? Predsjednik Vučić taj glas protiv Rusa objasnio teškim pritiscima. Nepuna 24 sata kasnije stiže odluka EU da izuzme Srbiju iz paketa sankcija prema Moskvi, pa snabdijevanje naftom neće biti ugroženo ni poslije 15. maja, poručuju iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Srbija je u Generalnoj skupštini UN glasala za suspenziju Rusije iz Savjeta za ljudska prava. Vučić je objasnio javnosti da je primarna odluka bila da “budemo žuti, uzdržani, a ne crveni kao recimo Kina, Bjelorusija, Sjeverna Koreja”. Na kraju Srbija u grupi zelenih koji su glasali da Rusija grubo i sistemski krši ljudska prava – takvo stanje na semaforu za srbijanskog predsjednika je rezultat teških pritisaka.
„Ne postoji neko ko mene lično može da ucijeni bilo čime, ali vam ucjenjuju zemlju i nemojte da imate iluzija po tom pitanju, ucjenjuju ovu našu najljepšu zemlju“, kazao je Vučić na RTS-u.
Predsjednik Srbije je potom nekoliko puta podvukao da je Beograd jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji, a onda je pojasnio razmjere pomenutih ucjena.
“Nama lebdi u svakom trenutku, ono što je hrvatska štampa danas najavila, ‘nuklearni udar na Srbiju’. Kad kažu ‘nuklearni udar’, oni ne misle stvarnim atomskim raketama, već su to sankcije protiv Srbije i zaustavljanje evropskog puta”, naveo je Vučić.
Opširnije u prilogu Nenada Nešića.
N1