HomeNOVOSTIBIHMože li BiH u EU “pod rotacijama”?

Može li BiH u EU “pod rotacijama”?

Nakon predsjedavajućeg Predsjedništva, oba doma Parlamenta BiH usaglasila su se – tražiće kandidatski status za BiH. Malo je onih koji u BiH ne žele u EU, jednako je malo onih koji vjeruju da bi BiH na zahtjeve bh. političara ekspresno mogla dobiti kandidatski status. Jedan od rijetkih strateških ciljeva, oko kojih u Bosni i Hercegovini postoji konsenzus – evropski put zaustavljen je od prošlog ljeta.

Kada bi mogli pod rotacijama, izbjegavajući pravila u EU, BiH bi vjerovatno odavno bila tamo. Ipak, da li je moguć kandidatski status preko reda, kojeg je zbog situacije u Ukrajini još juče tražio predsjedavajući Predsjedništva Željko Komšić?

“Ja sam i predsjednik komisije za EU integracije i sam osobno, čini mi se u 7. mjesecu predložio deklaraciju da se nama dodjeli kandidatski status. I ja mislim da smo mi trebali dobiti kandidatski status i da ostane 14. uslova”, kazao je Nikola Lovrinović, poslanik HDZ BiH u PS BiH.

“EU više nije zagrljaj ekonomske, socijalne i političke sigurnosti, nego je rješenje za mnoge sigurnosne probleme koje možemo imati ovdje zbog svvega što se događa ruske agresije na Ukrajinu, ruskog uticaja koji nekontrolisano radi već nekoliko gdina”, kazao je Predrag Kojović, poslanik Naše stranke u PS BiH.

“Meni je to toliko neozbiljan pristup- “Kako mali Perica zamišlja proširenje”. Svi mi dobro znamo da dobijanje kandidatskog statusa nije stvar želje jedne strane”, kazala je Snježana Bursać Novaković, šef kluba SNSD u PS BiH.

A upravo je na parlamentu ključna uloga u ispunjavanju želja EU. Iz Direkcije za EU integracije u BiH, od prošlog ljeta je zastoj, iako su neki od ključnih zakona u Parlamentarnoj proceduri.

U Parlamentarnoj proceduri nalaze se Zakoni koji su ključni za implementaciju SSP-a, Zakon o izmjenama i dopunama zakona o javnim nabavkama, taj zakon je važan za ispunjenje uslova vezanih za borbu protiv korupcije i borbu protiv organizovanog kriminala. Osim toga, u parlamentarnoj proceduri je i Zakon o VSTV, koji se veže za ispunjavanje uslova u okviru vladavine prava.

Iz EU, na upit o zahtjevu za kandidatski status, ponavljaju 14. uslova, demokratija, funkcionalnost, vladavina zakona, osnovna prava, reforma javne uprave:

“Očekujemo da vidimo opipljive reforme u pogledu ispunjavanja 14 ključnih reformskih priorteta. Njihovo ispunjavanje će približiti zemljju da postane zemlja kandidat”.

Najveći broj građana sa kojima smo razgovarali vjeruje u bolji život u EU, to potvrđuje i istraživanje DEI koja kažu da preko 80% želi u EU. No da su vjerovanja i želje jedno, a mogućnosti drugo svjesni su i sami građani.

U kontekstu eskalacije sukoba u Ukrajini, komesar za proširenje Oliver Varhely poručio je da je BiH ključ za budućnost Zapadnog Balkana. Naveo je da postoje pomaci u cilju smanjenja tenzija u zemlji, ali i da su naredni prioriteti obezbjediti novac za CIK i održati izbore u oktobru.

Video pogledajte na portalu N1

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments