Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, danas je održao konferenciju za novinare u Istočnom Sarajevu nakon što je prisustvovao ročištu u Sudu Bosne i Hercegovine, gdje se zajedno s direktorom Službenog glasnika RS-a, Milošem Lukićem, suočio s optužbama koje su protiv njih podignute. Dodik je bio izrazito emotivan i iznerviran, ističući da se osjeća kao da je žrtva političkog progona i medijske hajke koja, prema njegovim riječima, dolazi iz Federacije BiH.
Glavna tema njegovog obraćanja bila je oštra kritika prema radu visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta, kojeg Dodik ne priznaje kao legalno izabranog. Smatra da Schmidt nema ovlasti donositi zakone niti intervenirati u zakonodavstvo RS-a te da sve odluke koje donosi nemaju zakonsku osnovu prema Dejtonskom sporazumu. Dodik je naglasio da je suđenje koje protiv njega vodi Sud BiH samo dio šire političke agende koja, prema njegovom uvjerenju, ima za cilj diskreditaciju srpskog naroda i institucija RS-a.
Osim toga, Dodik je izrazio duboku frustraciju zbog uvjeta u kojima se odvija suđenje, posebno se osvrćući na nedostatak klimatizacije u sudnici, što je, prema njegovim riječima, dodatno otežalo njegovu obranu i koncentraciju tokom ročišta. Kritizirao je i sporost pravosudnog sistema BiH, ističući da se srpski politički lideri ne mogu pouzdati u pravičan ishod suđenja u ovakvim okolnostima.
Dodik je također bio vrlo oštar u osudi američkih sankcija protiv njega, koje su, prema njegovim riječima, nametnute bez pravih dokaza i u cilju političkog pritiska na njega kao predstavnika RS-a. Naglasio je da se osjeća kao da je BiH spremna braniti stranca, ali ne i svog vlastitog državljanina, što, prema njegovim riječima, pokazuje neravnotežu u međunarodnim odnosima i pristupu prema Republici Srpskoj.
U svojem obraćanju, Dodik se dotakao i nedavne posjete Delegacije EU srpskom groblju u Bratuncu, što je izazvalo kontroverze i proteste u BiH. Optužio je EU da je posjet organizirala na način koji nije poštovao žrtve, što je, prema njegovim riječima, još jedan primjer pristrasnosti i nepoštivanja srpskog stanovništva.
Na kraju konferencije, Dodik je komentirao apelaciju koju je Denis Zvizdić uputio Ustavnom sudu BiH u vezi s Izbornim zakonom RS-a, izjavljujući da to nije potez koji će utjecati na autonomiju RS-a te najavio da će Izborni zakon RS-a stupiti na snagu za izbore 2026. godine, bez obzira na pritiske i međunarodne reakcije.
U svjetlu svega iznesenog, Dodik je zaključio svoje obraćanje izrazivši sumnju u pravičnost suđenja i odluka koje se donose u sudskom procesu protiv njega i njegovog kolege, ističući da će se RS nastaviti boriti za svoje političke i pravne interese unutar BiH, unatoč izazovima s kojima se suočava.