PISMO
Evo uređenog teksta s dodatkom riječi kako bi imao minimalno 400 riječi:
Nihad Krupić, poznati bosanskohercegovački pisac koji danas živi u Kanadi, nedavno se prisjetio jednog pisma koje je primio prije nego što je prisilno napustio Bosansku Dubicu 1992. godine, tokom početka ratnih dešavanja u Bosni i Hercegovini. Pismo je stiglo od prijatelja, srpskih antifašista, koji su se hrabro suprotstavljali politici ratnih zločinaca, prema riječima Krupića, koje prenosi portal Ljudski.ba.
“Pismo je stiglo iz Knežice, udaljene 18 kilometara od mog grada koji je već bio okupiran i blokiran od strane srpske vojske i paravojnih formacija. Pismo je potpisano od strane Milke i Dragoljuba Tešinića, koji su bili istaknuti prosvjetni radnici i djeca partizana, antifašisti koji su do kraja života ostali vjerni svojim uvjerenjima”, istakao je Krupić.
U pismu koje i danas čuva, stajala su riječi podrške i nade, ali i izrazi zabrinutosti za budućnost. “Koristim priliku dok ste još ovdje da vam se obratim na ovaj način. Volimo što ste još s nama, ali željeli bismo da ste već prešli preko granice i javili nam da je sve dobro prošlo. Zbog novih promjena, crni oblaci se nadvijaju nad našim domom ‘Brdom’, a moguće je da oluja neće zaobići ni ‘Dolje’. Ne želim vas plašiti, već samo upozoriti na nove izazove”, navodi se u pismu.
Krupić je dodao kako su ih riječi u pismu duboko dirnule, te da su se suze same prolile čitajući ih. “Dogovorili smo se da sačuvamo sve što ste poslali za bolja vremena, nadajući se da će vas srećniji dani ponovno dovesti k nama ili nas vama, jer ovo zlo mora jednom prestati”, istakao je.
Nakon 14 godina, Krupić se vratio u svoj rodni kraj gdje su ga dočekali prijatelji koji su preživjeli ratne strahote. “U zagrljaju i suzama su mi rekli: ‘Ne znam kako će se Srbi moći izvinuti za zločine koje su vam uradili.’ To su bile prve riječi izvinjenja koje sam čuo od Srba u mom kraju, koje su kasnije potvrdili i drugi časni ljudi. Njihova imena izgovaramo s poštovanjem i ljubavlju”, rekao je Krupić.
Na kraju, Nihad Krupić je izrazio svoje duboko poštovanje prema svojim prijateljima koji su se hrabro suprotstavljali fašizmu, poručujući: “Smrt fašizmu, sloboda narodu!”, čime je odao počast njihovom životu i borbi za slobodu i pravdu.