Nakon što se obave konsultacije, za očekivati je kako će visoki predstavnik analizirati prijedloge stranaka te u narednim danima izaći sa konkretnim stavom o tome šta će uslijediti. Nametanje izmjena izbornog zakona i Ustava FBiH prije izbora, poslije izbora ili ne.
U prostorijama OHR-a danas i sutra bi trebale biti nastavljene konsultacije između predstavnika stranaka i visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta i njegovog pravnog tima o izmjenama Izbornog zakona i Ustava FBiH.
Prethodnih dana, na konsultacijama su učestvovali predstavnici opozicionih stranaka, a među posljednjima koji su obavili razgovor sa Schmidtom bili su predstavnici Naše stranke Edin Forto i Damir Arnaut.
“Postoji ono što smo nazvali paket integriteta, da se što manje krade na izborima. Nevjerovatno je da i dalje o tome razgovaramo, a nakon što su u državnom Domu naroda ubili zakon kojim bi na izborima bili omogućeni skeneri i sve ostalo. Trebao je (visoki predstavnik) puni paket izmjena nametnuti. Druga dimenzija razgovora je funkcionalnost Federacije Bosne i Hercegovine i treći dio jeste onaj kojim bi se suštinski uvele etničke podjele”, rekao je Forto nakon sastanka koji je održan 26. augusta.
Kako saznajemo, konsultacije bi se trebale nastaviti još danas i sutra, a tokom ovog perioda u prostorije OHR-a trebali bi doći predstavnici SDA, HDZ-a i DF-a, stranaka koje čine vlast i predstavljaju ujedno “najtvrđe orahe” kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona.
Upravo su se prije dva dana oglasili iz Demokratske fronte uoči izmjena Izbornog zakona te su rekli da će oni na konsultacijama i po treći put predložiti prijedlog izmjena Ustava i izbornog zakona.
“Isti prijedlog dostavljan je i tokom pregovora koje je vodio specijalni izaslanik SAD-a za izmjenu izbornog zakona BiH. Članovi Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamenta BiH iz HDZ-a i SNSD-a onemogućili su tokom 2020. godine da se ovaj prijedlog nađe na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma PSBiH, te da se o njemu glasa, a nije poznato kako se o istom izjasnio Palmer”, navodi se.
DF će na konsultacije sa Schmidtom sutra.
Nakon što se obave konsultacije, za očekivati je kako će visoki predstavnik analizirati prijedloge stranaka te u narednim danima izaći sa konkretnim stavom o tome šta će uslijediti. Nametanje izmjena izbornog zakona i Ustava FBiH prije izbora, poslije izbora ili ne.
U međuvremenu, Schmidt učestvuje i na Strateškom forumu na Bledu u Sloveniji gdje je održao niz sastanaka s regionalnim zvaničnicima.
Između ostalog razgovarao je sa predsjednikom Slovenije Borutom Pahorom, sa specijalnim predstavnikom za dijalog Beograda i Prištine i bivšim visokim predstavnikom u BiH Miroslavom Lajčakom, ministrom vanjskih poslova Austrije Alexanderom Schallenbergom i drugima.
Također, visoki predstavnik se sastao i s vrhom Vlade Republike Hrvatske, a premijer Andrej Plenković i šef diplomatije Gordan Grlić Radman podržali su ga u njegovim nastojanjima uoči Općih izbora u Bosni i Hercegovini.
Uzevši u obzir da već ove sedmice (2. septembar) u Bosni i Hercegovini počinje predizborna kampanja, nema sumnje kako će visoki predstavnik, uzevši u obzir i ranije rokove koje je prema informacijama Američke ambasade propisao strankama, djelovati vrlo brzo nako obavljenih konsultacija.
Prema određenim saznanjima Schmidt bi trebao saopćiti svoj plan najkasnije do sredine septembra.
(Klix.ba)