Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, kazao je u srijedu u Pressingu na N1 da vlasti u entitetu Republika Srpska nisu ozbiljno shvatili njegovo upozorenje i da sada imaju posljedice. Kazao je da se međunarodna zajednica vratila tj. aktivirala u BiH nakon što joj ova država jedno vrijeme prestala biti u fokusu.
N1: Sada kad ste odlučili koristiti bonska ovlaštenja, hoćete li ih koristiti kad na redu dođu zakono o VSTV-u RS, o protjerivanju tužilaca sa područja ovog enttieta… hoćete li vi djelovati ili ćete čekati da djeluju zemlje koje vas podržavaju?
Schmidt: Sve zemlje EU i OHR će zajedno držati na oku. To je u rukama onih koji žele da prave te zakone koji su u suprotnosti sa Ustavom BiH. VSTV BiH je vrhunac našeg postignuća i ne mogu dopustiti da se to urušava. Na političarima u RS je odluka kako će djelovati u budućnosti. Ali međunarodna zajednica se vratila, godinama je vjerovala da ovdje stvari idu nabolje i bila je manje aktivna. Ostavio sam dovoljno vremena. Oni su morali računati na to da ću povući ovakav potez. Bosna i Hercegovina je suverena i mi nećemo dopusti da se ona iznutra potkopava. Ako RS ima pitanja koja želi mijenjati treba ići putem Parlamenta, ali ne da to radi jednostrano.
Rekao sam povucite to i nisu me poslušali. I sada imaju posljedice. U svakom slučaju, međunarodna zajednica se vratila.
Hoćete li poništiti sve ove zakone koje je NSRS najavio?
Ima moratorij kojeg je evropski komesar donio da se pola godina ništa ne radi. Taj moratorij ističe u junu. Ono što je bilo u decembru mora važiti i u junu. Međunarodna zajednica će sa svim sredstvima spriječiti da se BiH urušava iznutra i potkopava iznutra. U svijetu imamo previše konflikata i ne želimo vidjet ponovo konflikte na Balkanu.
Hoće li biti izbora ako se ne izmjeni Izborni zakon BiH?
Izbori zakon kaže da se izbori održavaju prve nedjelje u oktobru, dakle ako to ne žele neka promjene ovaj zakon. Izbori će se održati. Meni bi bilo draže da se prihvate izmjene Izbornog zakona, ali ako se to ne uradi onda se mora poštovati postojeći zakon.
Hoćete li nametnuti izmjene Izbornog zakoan kako bi se provele presude sudova?
Hajmo sačekati. Bio bih zahvalan kada bi se paket transparentnosti donio u Parlamentu BiH. Govorim konkretno o paketu mjera da se spriječe izborne prevare.
Nadam se da ćemo doći do nekog rezultata, svi su dali u jednom momentu neku saglasnosti. Mogu samo preporučiti da se ide naprijed i da se ne ukopavaju u vlastite teme. Ne postoji 100-postotni uspjesi, mora se biti fer.
Vaša reakcija na eventualni pokušaj bojkota izbora ili sprečavanja održavanja?
Tu je na potezu međunarodna zajednica, i u svakom slučaju imamo poteze da se tako nešto ne dogodi.
Planirate li se obratit u UN-u nakon što ste prošli put spriječeni?
Rusija je i dalje u Vijeću sigurnosti UN-a i ja sam sprema uskoro otputovati u New York, gdje ću razgovarati sa predstavnica UN-a, a možda i sa generalnim sekretarom. Radim na izbještaju za Vijeće sigurnosti. Dobio sam dosta signala da je poželjno moje obraćanje.
U novembru će se glasati o produženju mandata EUFOR-a, šta ako Rusija stavi veto?
Samo Vijeće sigurnosti odlučuje kakav će biti dnevni red i ne želim se petljati u to. Ali što se tiče EUFOR-a to je zabrinjavajuće i nadam se da se niko neće petljati u to. Ne bojim se da će biti rata u BiH, ali me brinu pojedine situacije i događaji koji se koriste da se ljudi uznemire. Moja domovina razmišlja da se ponovo uključi u Misiju Althea (EUFOR).
Dodik kaže da neće dati saglasnost za dolazak njemačkih vojnika?
Dodik je drugačije reagovao (na ovu informaciju) kada mu je to kazala njemačka šefica diplomatije.
N1