Der Speigel također je proveo procjenu skupoće mediteranskih destinacija. S tim u vezi, poredak Hrvatske je sljedeći…
Prije desetak dana cijenjena publikacija Der Spiegel objavila je dubinski pregled trenutnog stanja njemačkog turizma. Prema ovoj analizi, značajan dio njemačkog stanovništva, otprilike jedna četvrtina, ne može si priuštiti godišnji odmor ove godine. Ovo je otkriće izvedeno iz opsežne ankete koju je proveo Institut za istraživanje javnog mnijenja Civei u ime gore spomenute publikacije. Važno je napomenuti da ovo financijsko ograničenje nije ograničeno na pojedince u najnižem dohodovnom razredu, već utječe i na znatan dio srednje klase. Točnije, oko dvadeset posto kućanstava s mjesečnim neto prihodom u rasponu od 2500 do 3500 eura pogođeno je ovim ograničenjem.
Na temelju nalaza i anketa koje je provela ova publikacija, utvrđeno je da tipični izdaci za pojedince srednje klase na putovanju obično padaju u rasponu od 1.000 do 3.000 eura. No, zamjetan je porast broja pojedinaca s budžetom većim od 7000 eura. Nadalje, došlo je do povećanja udjela troškova godišnjeg odmora u prihodima kućanstva za 0,6 postotnih bodova u 2022., s prosječnim troškom po danu godišnjeg odmora na 103 eura. To predstavlja povećanje od 18 posto u odnosu na brojke zabilježene 2019. godine.
Čak i najbogatiji pojedinci smatraju da je to skup izdatak.
Čak i pojedinci koji posjeduju značajno bogatstvo često se bore prihvatiti činjenicu da let poslovnom klasom za Maldive dolazi s cijenom od 20.302 eura. U međuvremenu, još uvijek postoje neki pojedinci koji nisu sigurni oko svoje destinacije za odmor. Prema Der Spiegelu, gotovo četvrtina Nijemaca koji namjeravaju ići na godišnji odmor još nije rezervirala do sredine lipnja. Osim toga, publikacija izvještava da samo deset posto najbogatijih Nijemaca posjeduje gotovo 60 posto ukupnog bogatstva nacije.
Prema njihovoj analizi, bogati su i iz financijske krize i iz pandemije COVID-19 izašli s još većim prosperitetom. Za razliku od toga, srednja je klasa tri uzastopne godine proživjela sve manje plaće i stalnu tjeskobu od kolapsa društva. Ova situacija, tvrde oni, ima potencijal izazvati značajne društvene nemire. Ipak, jedan izvjestan ishod je neizbježna transformacija obrazaca putovanja, budući da je era pristupačnih i rasprostranjenih putovanja nedvosmisleno došla kraju.
Kinezi se ovdje probijaju.
Prema Der Spiegelu, ovogodišnja najskuplja destinacija je Španjolska, smještena na Mediteranu. Hrvatska je po cijeni negdje između Italije i Grčke, dok je Turska nešto pristupačnija. Do 2012. Njemačka je, zajedno sa SAD-om, držala prvo mjesto po broju obavljenih putovanja diljem svijeta. Međutim, krajolik se od tada promijenio s pojavom Kine, kao i priljevom ruskih i indijskih putnika. Der Spiegel primjećuje da se turistička industrija sve manje oslanja na njemačke turiste i sugerira da će Nijemci možda morati povećati svoju potrošnju ili riskirati da ih zasjene putnici iz drugih zemalja. Njemački list zaključuje da njemačku srednju klasu zasjenjuju imućni kineski, indijski i ruski turisti.