Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u utorak kako Zapadni Balkan ima stratešku važnost te kako NATO povećava podršku Bosni i Hercegovini u jačanju odbrambenih kapaciteta, javlja Anadolija.
Stoltenberg se u sjedištu NATO-a u Briselu sastao s predsjednikom Albanije Bayramom Begayem, nakon čega je govorio na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Stoltenberg je rekao da je Albanija vrijedan saveznik, doprinosi misijama NATO-a, doprinosi podršci koju daje Ukrajini protiv Rusije te da NATO također podržava sigurnost Albanije.
Ističući stratešku važnost Zapadnog Balkana za NATO, Stoltenberg je poručio:
“Složili smo se oko mirovne misije KFOR-a na Kosovu i važnosti prisutnosti NATO-a u regiji, uključujući naše urede u Sarajevu i Beogradu. Također povećavamo podršku Bosni i Hercegovini u jačanju odbrambenih kapaciteta. Pozdravljam napredak postignut u okviru dijaloga između Beograda i Prištine uz posredovanje EU-a. Nadam se da će se u nadolazećim sedmicama odvijati konstruktivan rad. NATO snažno podržava stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana. Znamo da možemo računati na podršku Albanije u tom pogledu“.
Odgovarajući na pitanje mađarskom procesu podrške protokolu o pristupanju Švedske i Finske u NATO, Stoltenberg je rekao da je članstvo dviju zemalja u NATO-u za njega prioritet.
“Imamo još dosta puta, ali napredujemo”, rekao je Stoltenberg, ističući da su Švedska i Finska u najbržem procesu pristupanja u povijesti NATO-a.
“Mađarski parlament najavio je svoj plan za ratifikaciju krajem ovog mjeseca. Pozitivnu poruku dalo je i mađarsko izaslanstvo u Švedskoj. Napredujemo i približavamo se mađarskom odobrenju“, dodao je Stoltenberg.
Begay je također rekao da je proširenje NATO-a neizbježno pa je potrebno i članstvo Švedske i Finske.
Napominjući da je Zapadni Balkan poprište složenih sigurnosnih zbivanja, Begay je rekao da Rusija predstavlja prijetnju Zapadnom Balkanu, ali i NATO-u.
Begay je naveo da sa zabrinutošću prate dešavanja na sjevernom dijelu Kosova posljednjih mjeseci i izrazio zadovoljstvo nastavkom dijaloga Srbije i Kosova.
Navodeći da Kosovo ima viziju integracije u euroatlantsku porodicu, Begay je kazao da smatraju pozitivnim plan EU-a za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, te da je prisutnost NATO-a u regiji uz KFOR primjer uspjeha.