Pravni savjetnik Milorada Dodika, Milan Tegeltija, danas je za N1 govorio o Nacrtu izmjena krivičnog zakonika koji predviđa kriminalizaciju klevete i uvrede u RS. Najave o ovom zakonu su izazvale snažne reakcije u medijskoj zajednici uz strah da se guši ustavom zagarantovana sloboda govora i da će reperkusije osjetiti svi građani, da se kreira zakon u prilog jednoumlju i u korist vladajućih struktura.
Namjeravate li odustati od Zakona o kleveti? Brojne su reakcije i kritike na ove najave!?
“Zakon je u skupštinskoj proceduri, on će biti usvojen vjerovatno u formi nacrta. Nema odustajanja. Republika Srpska ima političko opredijeljenje da se kriminalizuje kleveta. To je legitiman cilj koji RS ispunjava kroz svoje zakonodavno tijelo kroz prijedlog Vlade RS. Ove reakcije o kojima ste govorili, znate, te reakcije nisu zasnovane na činjenicama nego se radi više o dodvoravanju medijskoj zajednici, da im se da određena podrška. Ko god kaže nešto iz evropskih zemalja, kao gospodin Sattler, da kažemo da u Austriji postoji kleveta kao krivično djelo. Prepisat ćemo zakon iz Austrije, nije nikakav problem“, kazao je Tegletija na početku gostovanje.
Potom je pokazao mapu na kojom, kako navodi, je označeno kako se u Evropi tretira kleveta u kojoj državi.
“Sve ovo što je žutom bojom označeno, ne samo da kriminalizovana kleveta nego je predviđena i kazna zatvora pored novčane. Ovo plavom bojom je predviđena samo novčana, a zelena boja pokazuje gdje kleveta nije kriminalizovana“.
Kakve su sudske prakse u tim zemljama? Gdje su te zemlje kada je u pitanju sloboda medija, a gdje je BiH?
“Sudska praksa je u tim zemljama takva da kleveta kao krivično djelo nije ukinuta, ona i dalje egzistira u krivičnom zakoniku svih država. Ona je potpuno normalno krivično djelo. Republika Srpska se opredijelila za blažu varijantu kriminalizacije klevete. Zapriječena je samo novčana kazna, ne zatvor. Visina kazne je sada na nacrtu takva kakva jeste. Iz javne rasprave može proizaći da su te kazne neadekvatne. Sam raspon kazni predviđen izmjenema i dopunama zakona je nešto o čemu se može razgovarati“, kazao je Tegletija.