HomeUncategorizedRodri eurogolom srušio Inter, Manchester City osvojio Ligu prvaka

Rodri eurogolom srušio Inter, Manchester City osvojio Ligu prvaka

Manchester City i Inter susreli su se u velikom finalu Lige prvaka odigranom u Istanbulu, a meč je završen pobjedom Građana od 1:0. To je prvi trofej ovog takmičenja u historiji Cityja.

Prvi je zaprijetio City u trećoj minuti. Odigrao je De Bruyne loptu za Norvežanina, ovaj silovito šutirao, ali preko gola Onane. Bio je i u ofsajdu sjajni napadač Građana.

Zatim prva velika prilika na meču. Silva je primio loptu na nekih 7 metara na desnoj strani, lijepo se namjestio iako su ispred njega bili Dimarco i Darmian, ali je šutirao preko gola.

U 14. minuti povukao je Dimarco kontru Nerazzura, pokušao na drugoj strani pronaći Barellu, lopta je stigla do veznjaka koji je pokušao u sredini pronaći usamljenog Džeku, ali Ake izbacuje loptu u korner.

Nešto kasnije ponovo šansa za Inter. Nakon nešto duže akcije Nerazzura, Lautaro ostavio loptu za Brozovića koji šutira sa nekih 25 metara silovito, ali i visoko preko gola Edersona.

U 27. minuti velika prilika za Građane. Norvežanin je primio sjajan pas Kevina De Bruynea, krenuo ka golu Intera, lijepo se namjestio i šutirao lijevom nogom, ali je Andre Onana spektakularno intervenisao.

City je krenuo silovitije prema golu Intera u drugom dijelu prvog poluvremena. Nakon prilike za Haalanda zaprijetio je De Bruyne. Primio je Belgijanac pas nakon dodavanja Gundogana, lijepo se namjestio, šutirao sa ruba kaznenog prostora, lopta na putu do gola zakačila i Calhanoglua, ali bez opasnosti po Onanu.

Prvo poluvrijeme obilježila je povreda jednog od najboljih igrača Cityja Kevina de Bruynea koji je zbog povrede morao napustiti susret u 36. minuti. Do kraja prvih 45 minuta nije viđeno mnogo toga.

Prvi u drugom poluvremenu prijeti Inter. Prošao je Dumfries po desnoj strani, ostavio loptu za Calhanoglua koji šutira silovito, ali blokira to Rodri. Odmah nakon toga prilika za Martineza. Iskoristio je Argentinac nesporazum Akanjija i Bernarda Silve, Lautaro došao do lopte i izašao sam na Edersona. Šutirao, ali njegov udarac odbranio Ederson.

Građani u vodstvo stižu preko Rodrija. Igrala se 69. minuta kada je Španac nakon duže akcije postigao gol. potpuno neometan, preciznim udarcem sa 17-18 metara u donji desni ugao Onane.

Odmah nakon toga Inter je mogao do izjednačenja. Nakon jednog centaršuta, šutirao je Dimarco glavom sa pet metara, ali je njegov šut završio na prečki. Lopta se odbija opet do istog igrača, ali on pogađa Lukakua i sjajna prilika odlazi u nepovrat.

Mogao je City u finišu riješiti pitanje pobjednika. Foden je izašao sam pred golmana Intera, namjestio se i šutirao, ali je Onana još jednom spektakularno intervenisao.

Veliku šansu Nerrazzuri su imali u samom finišu. Uputio je Gosens centaršut sa lijeve strane, Lukaku glavom šutirao sa pet metara i pogodio Edersona koji je ostao ukopan na gol liniji.

Do kraja se rezultat nije mijenjao. City slavi prvu titulu u svojoj historiji u ovom takmičenju.