HomeVideoZBOG UDARCA NA UTAKMICI SIMANIĆU IZVADILI BUBREG: Koji su sve RIZICI po...

ZBOG UDARCA NA UTAKMICI SIMANIĆU IZVADILI BUBREG: Koji su sve RIZICI po zdravlje i da li može da se bavi SPORTOM?

Tijekom košarkaške utakmice Boriša Simanić, igrač iz Srbije, zadobio je tešku ozljedu zbog koje mu je odstranjen jedan bubreg. Ovo postavlja pitanja o kvaliteti života pojedinaca s jednim bubregom, mogućim zdravstvenim opasnostima koje dolaze s tim i mogu li se ili ne baviti sportskim aktivnostima.

Tijekom košarkaške utakmice protiv Južnog Sudana na Svjetskom prvenstvu, Boriša Simanić, srpski košarkaš (25), zadobio je tešku ozljedu koja je rezultirala gubitkom jednog bubrega. Otkriveno je da je ozljeda koju je zadobio, a koju je zadobio Nuni Omot, daleko teža nego što se isprva mislilo. Boriša je snažno pogođen u predjelu bubrega, zbog čega su bila potrebna dva kirurška zahvata, od kojih je jedan uključivao uklanjanje bubrega.

Nakon pregleda Simonovića liječnici će procijeniti njegove prognoze. U međuvremenu, pojedinci koji su bili podvrgnuti nefrektomiji suočavaju se s mnoštvom izazova, kao što je prilagodba na jedan bubreg i povezani medicinski rizici.

Web stranica “National Kidney Foundation” tvrdi da većina pojedinaca vodi zdrave, uobičajene živote unatoč tome što imaju samo jedan funkcionalni bubreg. Ipak, od iznimne je važnosti očuvati vlastito zdravlje i zaštititi jedini organ koji ostaje.

Udarac Boriše Simonića tijekom utakmice protiv Južnog Sudana zaslužuje pozornost.

Video pogledajte na ovom LINKU

Koji je razlog zašto osoba ima samo jedan bubreg?
Liječnici su identificirali tri glavna uzroka da pojedinci imaju samo jedan bubreg, kao što je slučaj s Borišom Simanićem zbog ozljede.

Renalna agenezija je stanje koje se odnosi na pojedinca rođenog sa samo jednim bubregom. Postoji medicinsko stanje poznato kao bubrežna displazija, u kojem se osoba rađa s dva bubrega, ali samo jedan od njih radi. Unatoč tome, osobe koje su rođene bez bubrega ili sa samo jednim bubregom koji funkcionira obično vode zdrav i normalan život.
U slučaju ozljede ili bolesti kao što je rak, može biti potreban kirurški zahvat za uklanjanje jednog od bubrega osobe.

Ovaj proces uključuje vađenje jednog bubrega za liječenje temeljnog stanja. Moguće je da je osoba dala bubreg kao donaciju drugoj osobi kojoj je ovaj organ bio potreban za transplantaciju. U slučaju kada je pojedinac rođen s jedinim funkcionalnim bubregom, koje su implikacije i razmatranja koja treba uzeti u obzir? Većinom, osobe s jednim zdravim bubregom doživljavaju nekoliko komplikacija.

Međutim, oni rođeni s jednim bubregom ili oni kojima je jedan odstranjen tijekom djetinjstva mogu doživjeti blagi pad funkcije bubrega kasnije u životu, obično nakon 25 ili više godina. Osim toga, postoji rizik od kasnijeg razvoja visokog krvnog tlaka. Ipak, pad funkcije bubrega obično je minimalan i očekivani životni vijek ostaje normalan. Osobe s jednim bubregom mogu voditi zdrav i tipičan život uz manje poteškoće. U biti, jedan zdravi bubreg može funkcionirati jednako učinkovito kao dva.

Što se događa u slučaju transplantacije?
Prema riječima stručnjaka, testiranjem je pokazano da jedan presađeni bubreg ima sposobnost funkcioniranja kao dva. Osim toga, primijećeno je da je transplantirani bubreg također sposoban povećati i veličinu i funkcionalnost.

Koja je preporučena učestalost zakazivanja pregleda kod liječnika?
Preporuča se svake godine pratiti funkciju bubrega. Vaš liječnik će procijeniti funkciju vaših bubrega provođenjem osnovne pretrage urina i krvi. Uz to, savjetuje se godišnja kontrola krvnog tlaka.

Može li se osoba s jednim bubregom baviti tjelesnim aktivnostima?
Općenito, bavljenje tjelesnom aktivnošću je korisno za cjelokupno zdravlje pojedinca. Međutim, posebno je važno da osobe sa samo jednim bubregom budu oprezne kako bi zaštitile svoj preostali bubreg od oštećenja. Ovaj savjet upozorenja odnosi se na sve pojedince, bilo da su rođeni sa samo jednim bubregom ili su bili podvrgnuti presađivanju bubrega. Određeni medicinski stručnjaci preporučuju suzdržavanje od kontaktnih sportova, poput nogometa, košarke, boksa, hokeja, nogometa, borilačkih vještina ili hrvanja.

Prilikom bavljenja sportom preporučljivo je nositi zaštitnu opremu, uključujući i podstavljene prsluke ispod odjeće kako biste zaštitili bubrege od ozljeda. Unatoč tome, ključno je procijeniti potencijalne opasnosti svojstvene svakoj aktivnosti i odvagnuti ih u odnosu na prednosti prije nastavka.

U slučaju da osoba ima samo jedan bubreg, može se zapitati razlikuju li se njihove prehrambene potrebe od onih s dva bubrega.
Osobe koje imaju jedan zdravi bubreg uglavnom ne zahtijevaju nikakva ograničenja u prehrani. Međutim, ako je pojedinac bio podvrgnut transplantaciji bubrega zbog bolesti ili zatajenja bubrega, mogu postojati određena ograničenja u njegovoj prehrani. Preporučljivo je potražiti savjet liječnika i raspitati se o svim potrebnim promjenama u prehrani.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments