Artur Lojbl, Nijemac, jedan je od rijetkih koji su istraživali ostatke “Titanica” pomoću podmornice “Titan”. Nažalost, podmornica “Titan”, zajedno sa svojih pet putnika, trenutno se vode kao nestali.
Istraživač naglašava da je brodu za duboke vode “Titan” već više puta bila potrebna pomoć. Svoje putovanje podmornicom do potopljenih ostataka slavnog broda naziva “samoubilačkom misijom”.
Svoje nevjerojatno bogatstvo za njemački list Bild ispričao je 60-godišnjak Artur Lojbl.
Tijekom kolovoza 2021. Lojbl je krenuo na opasno podvodno putovanje kako bi istražio poznatu olupinu podmornice “Titan”. Cijena ove ekspedicije iznosila je 110.000 dolara.
Njemu se na podmornici pridružuju još dvojica, francuski stručnjak za “Titanic” Paul-Henri Naržeole (73) i Stokton Raš (61), osnivač i izvršni direktor tvrtke u čijem je vlasništvu brod. Sva petorica sada su nasukana 3500 metara pod morem s još tri putnika.
Bavarski poduzetnik prisjetio se vlastitog putovanja u ponor, uzviknuvši da je to bilo slično samoubilačkoj misiji.
Prema njegovim riječima, bilo je mnogo problema.
Lojbl je izjavio da je prva podmornica u koju smo se ukrcali bila neoperativna. Osim toga, bili smo prisiljeni odustati od daljnjih podvodnih istraživanja iznad 1600 metara dubine.
Poduzetnik je spomenuo da su na kraju zaronili pet sati kasnije. Kašnjenje je pripisao problemima s električnim sustavima, za koje vjeruje da su mogli pridonijeti trenutnoj nevolji posade “Titana”.
“Nijemac je ispričao da je prije njihova putovanja pukla destabilizirajuća cijevna potpora na podmornici, što je zahtijevalo popravak pomoću zatvarača.
Na temelju njegovih promatranja, situacijske okolnosti na planetu “Titan” nisu izgledale povoljne.
Prema riječima akvanauta koji je dva puta tijekom putovanja posjetio olupinu “Titanica”, za ovaj podvig potrebna je velika mentalna snaga. Zahtijeva odsutnost klaustrofobije i sposobnost sjedenja prekriženih nogu tijekom duljeg razdoblja do deset sati.
Dok je istraživao dubine oceana, imao je lošu sreću kada je tijekom jednog od svojih ronjenja nehotice naletio na olupinu broda.
Prema Lojblovim riječima, od svih njegovih pothvata, ekspedicije s “Titanom” bile su najintenzivnije. Izražava nadu u siguran povratak kući onih koji su bili na potopljenoj podmornici.
Uvjeti tamo dolje su sigurno nepodnošljivi. Ograničeni prostor od samo dva i pol metra, zajedno s hladnom temperaturom od četiri stupnja, čine negostoljubivo okruženje. Nadalje, nema dostupnih stolica ni toaleta, što dodatno povećava nelagodu.
U nedjelju ujutro nestala je podmornica u kojoj su bili britanski milijarder Hamish Harding, pakistanski biznismen Shahzad Dawood i njegov 19-godišnji sin. Najnovija izvješća pokazuju da podmornica još ima dovoljno kisika da izdrži do sutra u podne, prema našoj vremenskoj zoni.
Tijekom potrage za Titanom, kanadski zrakoplov snimio je dokaze “lupanja” svakih pola sata u blizini gdje je podmornica izgubila komunikaciju sa svojim površinskim brodom.