HomeNOVOSTISVIJETSNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO TURSKU! Tlo se treslo jačinom 5,5 stepena po Rihteru...

SNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO TURSKU! Tlo se treslo jačinom 5,5 stepena po Rihteru (FOTO)

Snažan zemljotres magnitude 5,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je danas Tursku.

Snažan zemljotres magnitude 5,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je danas Tursku.

Zemljotres magnitude 5,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je danas Tursku, javlja “EMSC”, portal koji registruje svaki potres na svetu. Potres se dogodio oko 17.45 časova po lokalnom vremenu.

Epicentar je bio na dubini od 0,7 kilometara kod Malatije. Zasad nema informacija o žrtvama kao i o pričinjenoj materijalnoj šteti.

 

 

NOVOSTI:

 

U proteklih petnaestak dana gorivo je u Srbiji poskupjelo. Dizel gorivo od sada ide po 195 dinara za litar, a benzin je 186 dinara. Statistika pokazuje da je Srbija u samom vrhu zemalja sa skupim derivatima goriva.

Građani su nezadovoljni nedavnim skokom cijena goriva u posljednja dva tjedna. Dizel se trenutno prodaje po 195 dinara po litri, a benzin po 185 dinara po litri. Povećana potražnja uzrokovana padom proizvodnje u Saudijskoj Arabiji dovela je do poskupljenja goriva u Srbiji. Očekuje se da će nove cijene biti objavljene u petak ujutro.

Prema trenutno dostupnim informacijama, Srbija je najskuplja zemlja kada su u pitanju derivati. Dizel je najpovoljniji u Sjevernoj Makedoniji, koji se prodaje po 1,24 eura, što je protuvrijednost 145,7 dinara. Nasuprot tome, cijena benzina u Sjevernoj Makedoniji je 1,39 eura ili 163,3 dinara, što ga čini najekonomičnijom dostupnom opcijom.

Cijena goriva u Bosni i Hercegovini znatno je niža nego u drugim susjednim zemljama. Dizel gorivo košta 1,3 eura ili oko 152,7 dinara, a benzin 1,37 eura ili 160,9 dinara. U Crnoj Gori dizel košta 1,63 eura, a benzin 1,59 eura. I u Sloveniji je dizel gorivo jeftinije nego u Srbiji i košta 1,58 eura, dok je benzin 1,54 eura.

Usporedba cijena pokazuje da je dizel u Sjevernoj Makedoniji oko 50 dinara jeftiniji nego kod nas, dok je benzin jeftiniji za 22,7 dinara. Nasuprot tome, u Bosni i Hercegovini dizel je niži od Srbije za 43 dinara, a benzin za 26 dinara.

Nafta je počela poskupljivati ​​26. lipnja, a to se na benzinskim crpkama u Srbiji vidjelo 28. srpnja i 4. kolovoza. Unatoč tome što je država iskoristila situaciju kako bi minimalizirala učinak poskupljenja benzina i dizela na referentnom tržištu regije najnoviji porast bio je nešto značajniji od prethodnih nekoliko mjeseci.

Naftni sektor nedavno je doživio pad koji srećom za sada neće imati negativan utjecaj na opskrbu tržišta. Međutim, ako se zanemari rast imputiranja, to bi moglo predstavljati prijetnju u dalekoj budućnosti. Lekcije naučene iz prethodne godine pomoći će nam da izbjegnemo ponavljanje iste pogreške. Smanjenje komercijalnih zaliha naftnih derivata uzrokovano određivanjem nerealnih maksimalnih cijena goriva odmah je riješeno privremenim snižavanjem trošarina. Ovom mjerom smanjen je vanjski utjecaj na rast cijene goriva i brzo su obnovljene komercijalne zalihe, što je u konačnici povećalo sigurnost opskrbe. Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), elaborirao je ovaj razvoj događaja.

Prema njegovim riječima, cijena sirove nafte stalno raste i trenutno se približava vrhuncu koji je dosegla ranije ove godine u siječnju, gdje je gotovo dosegnula 89 dolara. No, naglasio je kako to ne mora biti razlog za uzbunu jer trend poskupljenja traje već više od mjesec dana.

Mićović objašnjava da troškovi rafinerije za nabavu sirovina dodatno poskupljuju kada istovremeno raste tečaj dolara, što je rijetkost. Osim toga, postoji i značajan sezonski porast potražnje za naftnim derivatima, posebno za dizelskim i mlaznim gorivom, koji se dobivaju iz iste frakcije nafte. Ova kombinacija čimbenika objašnjava značajan porast cijena goriva koje je napustilo rafineriju, premašujući čak i porast cijena sirove nafte.

On smatra da korijen problema leži u činjenici da cijene dizela na burzi rastu u nebo mnogo brže nego cijene sirove nafte. Ova nesretna pojava rezultirala je znatnim poskupljenjem benzinskih postaja diljem Srbije.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments